Kosiqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kosiqi
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Komuna Ulqin
Lartësia 117 metra (m.n.d.)
Demografia
Popullsia 320 banorë

Kosiq, (malazezisht: Косићи/Kosići) është vendbanim në Komunën e Ulqinit.

Ndodhet në vendbanimin e Anës së Malit. Është një fshat i përbërë prej nje numri të vogël të shtëpiash rreth 15. Popullsia kryesisht merret me bujqësi dhe blegtori sipas traditës , gjë e cila dita ditës po zvogëlohet. Traditë e këtij fshati ka qenë gjithmonë kultivimi i fiqve me një shije si askund tjetër, Është i banuar nga rrënjët e disa familjeve si Mehani, Shabani, Halili, Veliqi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka një lartësi mbidetare prej 117 metrave lartësi mbi nivelin e detit.

Sipas regjistrimi të popullsisë së vitit 2003, ky vendbanim ka pasur 320 banorë. Gati të gjith banorët (96.52%) janë të përkatësisë Shqiptare.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]