Jump to content

Kosiqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kosiqi
Kosići  (mal.)
Fshat
Kosiqi is located in Earth
Kosiqi (Earth)
Koordinatat: 42°01′33″N 19°16′23″E / 42.02583°N 19.27306°E / 42.02583; 19.27306
ShtetiMali i Zi Mali i Zi
KomunaStampa:Country data Ulcinj Ulqin
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej306
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Prefiksi+382 (0)30
TargatUL

Kosiq, (malazezisht: Косићи/Kosići) është vendbanim në Komunën e Ulqinit.

Ndodhet në vendbanimin e Anës së Malit. Është një fshat i përbërë prej nje numri të vogël të shtëpiash rreth 15. Popullsia kryesisht merret me bujqësi dhe blegtori sipas traditës , gjë e cila dita ditës po zvogëlohet. Traditë e këtij fshati ka qenë gjithmonë kultivimi i fiqve me një shije si askund tjetër, Është i banuar nga rrënjët e disa familjeve si Mehani, Shabani, Halili, Veliqi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas censusit të fundit të popullsisë të vitit 2011, në Kosiq jetonin 306 banorë.

Numri i banorëve sipas censuseve[1]
1948 1953 1961 1971 1981 1991 2003 2011
242 267 251 274 312 277 259 306

Struktura e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përkatësia etnike sipas censusit 2011[2]
Shqiptarë
295   96.41%
Tjetër
11   3.59%
Gjithsej: 306 banorë

Geografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka një lartësi mbidetare prej 117 metrave lartësi mbi nivelin e detit.

Sipas regjistrimi të popullsisë së vitit 2003, ky vendbanim ka pasur 320 banorë. Gati të gjith banorët (96.52%) janë të përkatësisë Shqiptare.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]  1. ^ Knjiga 9, Stanovništvo, uporedni pregled broja stanovnika 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2003, podaci po naseljima, Republički zavod za statistiku, Podgorica, septembar 2005, COBISS-ID 8.764.176
  2. ^ Lua error te Moduli:Citation/CS1 te rreshti 1697: attempt to index field '?' (a nil value).