Selita (Ulqin)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Selita
Selita (mal.)
Fshat
Selita (Ulqin) is located in Mali i Zi
Selita
Selita
Koordinatat: 42°00′15″N 19°19′38″E / 42.0042°N 19.3271°E / 42.0042; 19.3271
ShtetiMali i Zi Mali i Zi
KomunaStampa:Country data Ulcinj Ulqin
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Prefiksi+382 (0)30
TargatUL

Selita (malazisht: Selita) është një fshat në Komunën e Ulqinit.

Gjerana është shkëputur nga Katërkolla si vendbanim më vete sipas Ligjit të ri për organizimin territorial të Malit të Zi të vitit 2011[1] dhe është konfirmuar në Statutin e Komunës së Ulqinit të vitit 2019.[2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Selita i takon trevës së Anës së Malit, dhe gjendet në lindje të Katërkollës, pranë rrugës magjistrale M-1, që lidh Ulqinin dhe Shkodën. Në selitë gjendet një xhami e ndërtuar në vitin 1849, dhe e rinovuar së fundmi në vitin 1983.[3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zakon o teritorijalnoj organizaciji Crne Gore". Službeni list Crne Gore (në malazisht). 54/2011. 2011-11-17.
  2. ^ "Kuvendi i Komunës, Statuti i Komunës" (PDF). www.ul-gov.me. Marrë më 2022-06-18.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Islamski objekti". vakufi.me (në boshnjakisht). Marrë më 2022-08-23.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]