Kravari (Ulqin)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kravari
Kravari (mal.)
Fshat
Kravari (Ulqin) is located in Earth
Kravari (Ulqin) (Earth)
Koordinatat: 42°03′05″N 19°20′57″E / 42.05139°N 19.34917°E / 42.05139; 19.34917
ShtetiMali i Zi Mali i Zi
KomunaStampa:Country data Ulcinj Ulqin
Sipërfaqja
 • Gjithsej11,2 km2 (43 sq mi)
Lartësia mbidetare
290 m (950 ft)
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej547
 • Dendësia48,8/km2 (1,260/sq mi)
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Prefiksi+382 (0)30
TargatUL

Kravari (mal. Кравари, Kravari) është vendbanim në trevën e Anës së MalitKomunën e Ulqinit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas censusit të fundit të popullsisë të vitit 2011, në Kravar jetonin 547 banorë.

Numri i banorëve sipas censuseve[1]
1948 1953 1961 1971 1981 1991 2003 2011
518 561 649 626 777 799 617 547

Struktura e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Knjiga 9, Stanovništvo, uporedni pregled broja stanovnika 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2003, podaci po naseljima, Republički zavod za statistiku, Podgorica, septembar 2005, COBISS-ID 8.764.176
  2. ^ a b c Lua error te Moduli:Citation/CS1 te rreshti 1697: attempt to index field '?' (a nil value).

Lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]