Krytha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Krytha
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Komuna e Ulqinit
Lartësia 119 metra (m.n.d.)

Krytha[1][2] (malazezisht: Круте/Krute), e njohur edhe si Krytha e Katërkollës, është vendbanim në Komunën e Ulqinit, Mali i Zi.

Gjeografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Popullsia Lëvizja e pop. gjat shek. të XX-të
1948 610
1953 620
1961 681
1971 821
1981 882
1991 1080
2003 991

Struktura nacionale :

shqiptarë 540 89.10%
mysliman 40 6.60%
malazezë 24 3.96%

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nail Draga, Kërkime Gjeografike, 9 Prishtinë 1987
  2. ^ Draga, N. 1997 Gjurmë gjeografike, Art klub Ulqin.fq. 28.