Jump to content

Krytha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Krytha
Krute  (mal.)
Fshat
Krytha is located in Earth
Krytha (Earth)
Koordinatat: 42°01′01″N 19°15′07″E / 42.01694°N 19.25194°E / 42.01694; 19.25194
ShtetiMali i Zi Mali i Zi
KomunaStampa:Country data Ulcinj Ulqin
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej525
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Prefiksi+382 (0)30
TargatUL

Krytha[1][2] (malazezisht: Круте/Krute), e njohur edhe si Krytha e Katërkollës, është vendbanim në Komunën e Ulqinit, Mali i Zi.

Gjeografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas censusit të fundit të popullsisë të vitit 2011, në Krythë jetonin 525 banorë.

Numri i banorëve sipas censuseve[3]
1948 1953 1961 1971 1981 1991 2003 2011
610 620 681 821 882 1080 606 525

Struktura e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përkatësia etnike sipas censusit 2011[4]
Shqiptarë
480   91.43%
Myslimanë
24   4.57%
Malazezë
16   3.05%
Tjetër
5   0.95%
Gjithsej: 525 banorë

Struktura nacionale (2003) :

shqiptarë 540 89.10%
mysliman 40 6.60%
malazezë 24 3.96%

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nail Draga, Kërkime Gjeografike, 9 Prishtinë 1987
  2. ^ Draga, N. 1997 Gjurmë gjeografike, Art klub Ulqin.fq. 28.
  3. ^ Knjiga 9, Stanovništvo, uporedni pregled broja stanovnika 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2003, podaci po naseljima, Republički zavod za statistiku, Podgorica, septembar 2005, COBISS-ID 8.764.176
  4. ^ Lua error te Moduli:Citation/CS1 te rreshti 1697: attempt to index field '?' (a nil value).