Kodra (Ulqin)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kodra
Kodre  (mal.)
Fshat
Kodra (Ulqin) is located in Earth
Kodra (Ulqin) (Earth)
Koordinatat: 41°55′47″N 19°14′20″E / 41.92972°N 19.23889°E / 41.92972; 19.23889
ShtetiMali i Zi Mali i Zi
KomunaStampa:Country data Ulcinj Ulqin
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej997
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Prefiksi+382 (0)30
TargatUL

Kodra (malazisht: Кодре/Kodre) vendbanim suburban në Komunën e Ulqinit.

Gjeografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas censusit të fundit të popullsisë të vitit 2011, në Kodër jetonin 997 banorë.

Numri i banorëve sipas censuseve[1]
1948 1953 1961 1971 1981 1991 2003 2011
165 193 259 432 450 765 883 997

Struktura e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Struktura nacionale (2003) :

shqiptarë  798 ; 90,37 %
malazezë    42 ;  4,75 %
mysliman    21 ;  1,24 %

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Knjiga 9, Stanovništvo, uporedni pregled broja stanovnika 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2003, podaci po naseljima, Republički zavod za statistiku, Podgorica, septembar 2005, COBISS-ID 8.764.176
  2. ^ Lua error te Moduli:Citation/CS1 te rreshti 1697: attempt to index field '?' (a nil value).
  3. ^ Lua error te Moduli:Citation/CS1 te rreshti 1697: attempt to index field '?' (a nil value).

Lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]