Jump to content

Mali i Brinjës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Mali i Brisë)
Mali i Brisë
Briska Gora  (mal.)
Fshat
Mali i Brinjës is located in Earth
Mali i Brinjës (Earth)
Koordinatat: 41°57′06″N 19°12′09″E / 41.95167°N 19.20250°E / 41.95167; 19.20250
ShtetiMali i Zi Mali i Zi
KomunaStampa:Country data Ulcinj Ulqin
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej50
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Prefiksi+382 (0)30
TargatUL

Mali i Brinjës ose Mali i Brisë (Brinjasi)[1] (malazezisht: Бриска Гора/Briska Gora) është vendbanim në Komunën e Ulqinit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mal i Brinjës ose Mal i Brisë (Brinjasi) shtrihet në verilindje të Ulqinit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas censusit të fundit të popullsisë të vitit 2011, në Mali të Brisë jetonin 50 banorë.

Numri i banorëve sipas censuseve[2]
1948 1953 1961 1971 1981 1991 2003 2011
134 141 165 121 83 67 58 50

Struktura e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përkatësia etnike sipas censusit 2011[3]
Shqiptarë
25   50.00%
Malazezë
12   24.00%
Serbë
11   22.00%
Tjetër
2   4.00%
Gjithsej: 50 banorë

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nail draga: Këkime Gjeografike 9. Prishtnë 1987
  2. ^ Knjiga 9, Stanovništvo, uporedni pregled broja stanovnika 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2003, podaci po naseljima, Republički zavod za statistiku, Podgorica, septembar 2005, COBISS-ID 8.764.176
  3. ^ Lua error te Moduli:Citation/CS1 te rreshti 1697: attempt to index field '?' (a nil value).