Mali i Brinjës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mal i Brinjës ose Mal i Brisë(Brinjasi)[1] (malazezisht: Бриска Гора/Briska Gora) është vendbanim në Komunën e Ulqinit.

Mal i Brinjës
Noimage.png
Popullsia
 • Total58

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mal i Brinjës ose Mal i Brisë (Brinjasi) shtrihet në verilindje të Ulqinit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Struktura nacionale pop.

malazezë 23 39,65%
shqiptarë 20 34,48%
serbë 15 25,86%
Viti Popullsia Lëvizja e pop. gjat shek. të XX-të
1948 134
1953 141
1961 165
1971 121
1981 83
1991 61
2003 58

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nail draga: Këkime Gjeografike 9. Prishtnë 1987
  2. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.