Amulli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Amulli
Ambula
Fshat
Popullsia
 • Total34
TargatUL

Amull, (malazezisht: Амбула/Ambula) është vendbanim në Komunën e Ulqinit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtrihet në gjer. gje. veriore prej 41° 58′ 49" dhe të gjat. gjeo. lindore prej 19° 21′ 09".

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2003, ka pasur 195 banor shumica kanë qenë përkohsisht larg vendbanimit. Të gjithë banorët janë të përkatësisë nacionale Shqiptar. Popullsia është shum e moshuar përshkak të emigrimit të popullsisë së re (mosha mesatare e popullsisë është 48.7 vite).

Grafiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëvizja e pop. gjat shek. XX

Lëvizja e popullsisë së vendbanim Ambulla.png

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]