Amulli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Amulli
Ambula (mal.)
Fshat
Amulli is located in Mali i Zi
Amulli
Amulli
Koordinatat: 41°58′49″N 19°21′9″E / 41.98028°N 19.35250°E / 41.98028; 19.35250
ShtetiFlag of Montenegro.svg Mali i Zi
KomunaFlag of Ulcinj.svg Ulqin
Sipërfaqja
 • Gjithsej5,6 km2 (20 sq mi)
Lartësia mbidetare
5 m (Bad rounding here16 ft)
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej34
 • Dendësia6,01/km2 (2,000/sq mi)
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Prefiksi+382 (0)30
TargatUL

Amulli (malazezisht: Амбула/Ambula) është vendbanim në Komunën e Ulqinit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amulli i takon trevës së Anës së Malit. Shtrihet në gjer. gje. veriore prej 41° 58′ 49" dhe të gjat. gjeo. lindore prej 19° 21′ 09".

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2003, ka pasur 195 banor shumica kanë qenë përkohsisht larg vendbanimit. Të gjithë banorët janë të përkatësisë nacionale Shqiptar. Popullsia është shum e moshuar përshkak të emigrimit të popullsisë së re (mosha mesatare e popullsisë është 48.7 vite).

Përkatësia etnike sipas censusit 2011[1]
Shqiptarë
33   97.06%
Serbë
1   2.94%
Gjithsej: 34 banorë

Grafiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëvizja e pop. gjat shek. XX

Lëvizja e popullsisë së vendbanim Ambulla.png

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Подаци на нивоу насеља". monstat.org (në malazisht). Управа за статистику Црне Горе.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]