Darza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Darza
Darza  (mal.)
Fshat
Darza is located in Mali i Zi
Darza
Darza
Koordinatat: 41°56′53″N 19°19′04″E / 41.94806°N 19.31778°E / 41.94806; 19.31778
ShtetiFlag of Montenegro.svg Mali i Zi
KomunaFlag of Ulcinj.svg Ulqin
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej135
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Prefiksi+382 (0)30
TargatUL

Darza (malazezisht: Дарза/Darza) është vendbanim në Komunën e UlqinitMal të Zi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Darza shtrihet në gj.gj.veriore prej 41° 56′ 53" dhe gj.gj.lindore prej 19° 19′ 04" në një lartësi mbidetare prej vetëm 2 metra.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas censusit të fundit të popullsisë të vitit 2011, në Darzë jetonin 135 banorë.

Numri i banorëve sipas censuseve[1]
1948 1953 1961 1971 1981 1991 2003 2011
82 66 109 112 148 131 119 135

Struktura e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2003 ky vendbanim ka pasur 124 banor. Ky vendbanim është heterogjen dhe është i banuar 23.52% me popullsi Shqiptare, 36.97% me malazez, dhe 27.73% me Serb.

Grafiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëvizja e popullsis së Darza png.png

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Knjiga 9, Stanovništvo, uporedni pregled broja stanovnika 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2003, podaci po naseljima, Republički zavod za statistiku, Podgorica, septembar 2005, COBISS-ID 8.764.176
  2. ^ "Подаци на нивоу насеља". monstat.org (në malazisht). Управа за статистику Црне Горе.
  3. ^ "Подаци на нивоу насеља". monstat.org (në malazisht). Управа за статистику Црне Горе.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]