Darza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Darzë
Noimage.png

Darzë, (malazezisht: Дарза/Darza) është vendbanim në Komunën e UlqinitMal të Zi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Darza shtrihet në gj.gj.veriore prej 41° 56′ 53" dhe gj.gj.lindore prej 19° 19′ 04" në një lartësi mbidetare prej vetëm 2 metra.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2003 ky vendbanim ka pasur 124 banor. Ky vendbanim është heterogjen dhe është i banuar 23.52% me popullsi Shqiptare, 36.97% me malazez, dhe 27.73% me Serb.

Grafiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëvizja e popullsis së Darza png.png

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.