Kranja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Macedonia.svg Fshatra në Republikën e Maqedonisë
[[file:Stampa:Harta Republic of Macedonia|300px|Kranjё (Stampa:Harta Republic of Macedonia)]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Gabim shprehjeje: Karakater pikësimi i panjohur "["%; left: Gabim shprehjeje: Karakater pikësimi i panjohur "["%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;"><div style="position: relative; text-align: center; left: -Gabim shprehjeje: Karakater pikësimi i panjohur "["px; top: -Gabim shprehjeje: Karakater pikësimi i panjohur "["px; width: Stampa:Harta Republic of Macedoniapx; font-size: Stampa:Harta Republic of Macedoniapx; z-index:100;">[[File:Stampa:Harta Republic of Macedonia|Stampa:Harta Republic of MacedoniaxStampa:Harta Republic of Macedoniapx|Kranjё|link=|alt=]]
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Gabim shprehjeje: Karakater pikësimi i panjohur "["">Kranjё
Emri: Kranjё
Komuna: Komuna e Resnjës
Krahina etnografike/ gjeografike: Prespë e Madhe
Popullsi: 416 banorë
Kodi postal: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: 1130m
Sipërfaqja: -
Gjerësia gjeografike: 40° 56' 22 veri
Gjatësia gjeografike: 21° 6' 31 lindje
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës

Kranjё, (Maqedonisht: Крани/Krani) ёshtё fshat nё Komunën e Resnjës, Maqedoni.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Fshati Kranjё ndodhet në Prespën juglindore. Fshati Kranjё nё veri kufizohet me majёn Gavran tё malit Baba nё jug, me fshatin Shtërbovё nё lindje me majёn Muza, dhe gjithashtu tё Malit Baba dhe fshatin Arvat ndёrsa ne perëndim me Liqenin e Prepës.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Nё Kranjë jetojnë rreth 416 banorё (regjistrimi i vitit 2002) prej se cilëve rreth 305 janё Shqiptarё, 103 Maqedonas, 1 Serb dhe 7 tё tjerё.[1] Nё vitet e fundit vërehet rёnie e popullatës tё fshatit për shkak te emigrimeve ne SHBA, Kanadë, Australi, vendet Skandinave, etj.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sa i përket ekonomisë, e zhvilluar këtu ёshtё bujqёsia. Nё stinën e vjeshtës nё këtë vend prodhohet një sasi e madhe e mollëve që nё njё farё mënyre ёshtё puna kryesore e njerëzve. Gjithashtu ёshtё e zhvilluar vreshtaria dhe degë tё tjera tё bujqёsisё.

Nё ditёt e sotme fshati Kranjë po rindërtohet masovikisht. Po ndërtohen shtëpi te bukura tё larta dhe tё mёdha prej se cilave mё tё lartat arrijnë gjatësinë prej 4 katёve. Banorёt merren edhe me aktivitete tё tjera. Gjatë dimrit fshati ndihet i vetmuar i mbuluar nga bora dhe i heshtur. Ndërsa gjatë verës valon nga zërat e njerëzve dhe makinave. Nё daljen perëndimore tё fshatit ndodhet pushimore ku gjatë verës vijnë pushues.Ketu ndodhet liqeni,restoranti si dhe fusha sportive tё ndryshme.Gjithashtu ndodhet edhe hoteli SVR hoteli i policёve.

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Kranja ka njё kulturë tё njohur dhe tё lashtё. Këtu janë tё ndërtuara shumë shtepi tё lashta dhe mjaft tё bukura. Shkolla e fshatit ka qenё Fikri Kranja me vonë u zëvendësua me emrin Boris Kidriç. Nё këtë shkollë numrin i nxënëseve ka arritur deri ne 500. Nё këtë shkollë mësohej nё gjuhë shqipe dhe maqedonase. Përveç nga fshati Kranjë këtu arsimoheshin edhe nxënësit nga Arvati, Nakoleci, Slimnica, Shtёrbova dhe fshatrat e tjera përreth. Për herë tё parё këtu u ngrit flamuri shqiptar nё Prespë. Popullata shqiptare çdo 28 Nëntor festen e pavarsisë tё Shqipërisë e kremton nё shkollën e saj tё sotme. Sa i përket objekteve fetare ndodhen Xhamia e fshatit Kranjë-Arvat (e rindërtuar nё vitin 2000) për besimtarёt myslimanë si dhe kisha dhe disa manastire te besimtarёve orthodoksë.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia e fshatit ёshtё shumë e lashtё qe ne vitin 1897. Ka shumë burime rreth emrit tё fshatit Kranjё. Disa nga burimet tregojnë se fshati e ka marrë emrin nga lumi i ashtuquajtur Krani (ne ditët e sotme ky lumё quhet Shara) ose si disa burime tё tjera qe thonë se e ka marrë emrin nga fjala sllave (Крал=mbret) qe mendohet se nё kohen e lashtё ka jetuar ndonjë mbret nё këto vise. Ka edhe shume burime tё tjera rreth fshatit. Rreth prejardhjes e banorёve te fshatit dihet se popullata shqiptare e ka prejardhjen nga rrethi i Korçës, i Vlorës dhe një pjesë janë nga Prespa e vogël e Greqisë, në të cilën jetojnë shumë shqiptarë. Ndërsa për popullatën Maqedonase thuhet se e ka prejardhen nga Mariova.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Ali Aliu - shkrimtar dhe letrar kritik, akademik
  • Musa Kranja ose Kranji (1905-1951) – toger në ushtrisë shqiptare, atdhetar dhe i mirënjohur aktivist të Balli Kombëtarit në Prespë gjatë Luftës së Dytë Botërore.Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]