Muzeu i Xhepçishtit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjetje arkeologjike nga disa site në mbarë Maqedoninë

Muzeu i Xhepçishtës është një muze etnologjik i cili ndodhet në fshatin XhepçishtiKomunës së Tetovës 5 km në veriperëndim të Tetovës, rrëzë malit Shar. Ky muze zyrtarisht konsiderohet si muzeu më i vogël etnologjik në botë. Muzeu është nën mbrojtjen e të gjithë banorëve të Xhepçishtës, shqiptarë, maqedonas, turq dhe romë. Muzeu më i vogël etnologjik në botë është në pronësi private të arkitektit Simeon Zlatev-Monet. Në oborrin e muzeut ka gjithmonë vizitorë.[1]

Veçoritë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përshtypja e parë pikërisht në hyrje të oborrit të shtëpisë së Zlatevit është se po hyni në një muze të vërtetë. Oborri i peizazhuar bukur të kujton një lapidarium që strehon disa shtamba të mëdha dhe kavanoza që dikur përdoreshin për ruajtjen e drithit dhe për kriposjen e mishit. Muzeu plotëson të gjitha standardet për një institucion të tillë. Ka përmbajtje shoqëruese: hapësirë për restaurim dhe regjistrime të ekspozitave, depo dhe galeri ekspozite. Në dalje ka një libër mbresash të firmosur nga disa mijëra vizitorë, duke përfshirë personazhe të njohur të jetës sonë publike, kulturore dhe politike, diplomatë dhe delegacione të huaja. Në hyrje valon flamuri i Ditëve të Trashëgimisë Kulturore Evropiane, në të cilin mori pjesë edhe ky muze. Muzeu ka një sipërfaqe prej vetëm 7.2 metrash katrorë dhe në këtë zonë janë të vendosura 1500 ekspozita të renditura kronologjikisht nga shekulli VIII - V deri në fillim të shekullit të kaluar.

Ekspozitat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekspozita më e vogël është një mermer gome votimi i gjysmës së parë të shekullit të kaluar, seksioni kryq i të cilit është më pak se një centimetër. Është dhuratë nga bibliotekari Vojo Dimic. Më e madhja është një tavolinë prej bakri me origjinë nga Dojrani, me diametër mbi një metër. Ekspozita më e rëndë është një mulli dore me gurë për bungur (miell i veçantë për qëllime kulti) me peshë 58 kg. Hyrja në muze është falas dhe deri më tani është vizituar nga mbi 7000 vizitorë nga vendi dhe jashtë.

Ne fillim te turit keni mundesine te njiheni me libra te vjeter dhe me mjete shkrimi qe perdoreshin ne te kaluaren, me kartemonedha dhe monedha qe perdoren ne rajon prej shekujsh, me sende per ruajtje, bizhuteri tradicionale dhe sende te tjera me vlere. Ka edhe diploma autentike dhe certifikata esnafësh të zejtarëve të ndryshëm nga rajoni i Tetovës të cilat dëshmojnë për fillimet dhe zhvillimin veproimtarisë prodhuese në Maqedoninë Perëndimore. Më tej, janë ekspozuar objekte arkeologjike - fibula, unaza, aplikacione, vegla nga antikiteti i hershëm deri në mesjetën e vonë, të gjetura si gjetje sipërfaqësore në disa lokacione. Shumë prej artefakteve të bakrit përdoren si "vitrinë" në të cilat ekspozohen bizhuteritë e grave dhe burrave: kopset, çelsat, karficat, unazat, kryqet, vathët, varëset, medaljet, medaljonet. Në vitrina, ka artikujt prej porcelani që janë të vendosura dendur e po ashtu edhe aso prej qelqi, pastaj pulla dhe vula të ndryshme. Nën hajatin e vogël në oborr si njësi më vete shfaqen objekte prej metali: bakri, hekuri, tunxhi dhe zinku. Furrat e ekspozuara, tiganët, kazanët, kovat, boronicat, kanatet, tasat, vazot, tabakat, legenët ... janë bërë në mënyrë perfekte dhe zakonisht zbukurohen me gdhendje metalike të stampuara ose gdhendje në formën e stolive gjeometrike dhe bimore. Vëmendje e veçantë iu kushtua disa valixheve të bukura për ruajtjen e rrobave. Njëra tregon vitin e prodhimit - 1814 . Arkivoli vjen nga një familje e respektuar tregtare në Tetovë. Familja kishte karvanin e vet me deve, kështu që ky arkivol është bërë nga lëkura e një deveje e cila kur i shërbente pronarit, 'përfundoi në arkivol'.” Një nga fotografitë e vjetra tregon nënën e Zllatevit, e bërë në vitin 1939 në Balli Gjithsllav në Shkup, ku fitoi çmimin e parë për pamjen e plotë dhe përshtypjen që la audiencën për përgatitjen e materialit thurje janë paraqitur në grup të veçantë për të gjitha objektet që përbën dokumentacionin muzeor që është garanci për mbrojtjen profesionale, ligjore dhe efektive të ekspozitave. Koleksionet zakonisht nuk dokumentojnë ekspozitat, me ndihmën e disa ekspertëve të muzeut, janë përpunuar rreth 800 objekte dhe janë hapur po aq karikatura dokumentare me fotografi dhe përshkrime të objekteve. Për momentin është gati të krijohet një libër inventar, në mënyrë që ky muze, përveç hapësirës së vogël në të cilën ndodhet, të mos ketë asnjë ndryshim nga muzetë e vërtetë.

Kandidat i rekordeve Guinness[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maqedonia deri në fund të këtij viti duhet të hyjë në librin e rekordeve Gines me muzeun më të vogël etnologjik në botë. Ambasadori britanik në Maqedoni, Robert Chatterton Dixon, e vizitoi personalisht Muzeun dhe kreu një "audit", dhe mbretëresha britanike Elizabeth II i dërgoi një letër mbështetje Muzeut përmes zyrës së saj. Në të njëjtën kohë, BBC raportoi se muzeu më i vogël etnologjik në botë ndodhet në fshatin Xhepçishtë afër Tetovës. Muzeu më i vogël etnologjik në botë konkurron në Librin e Rekordeve Guinness dhe ka një shans të madh për t'u gjetur në të.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Најкусиот глумец на светот снимаше во Џепчиште!" (në maqedonisht). Добри вести. 6 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 2012-06-29. Marrë më 29 korrik 2012.