Nexus 5

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nexus 5[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nexus 5 është një telefon inteligjent i zhvilluar nga Google dhe LG Electronics, i cili punon me sistemin operativ Android. Si pasardhës i Nexus 4, kjo pajisje është e pesta në serinë e telefonave inteligjentë Google Nexus, një pjesë e familjes së pajisjeve Android i tregtuar nga Google dhe i ndërtuar nga një partner prodhues i pajisjeve origjinale. Nexus 5 u prezantua më 31 tetor 2013 dhe në të njëjtën ditë u lëshua në ngjyrat të bardhë dhe të zezë për blerje online në Google Play.

Pjesët fizike (hardware) të Nexus 5 është i ngjashëm me atë të LG G2, me një chip Snapdragon 800 dhe një ekran 1080p 4.95 polësh. Nexus 5 është gjithashtu pajisja e parë me sistemin Android 4.4.

Lëshimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nexus 5 u lëshua fillimisht për porositje në dyqanin Google Play Store më 31 tetor 2013 në versionet 16 GB dhe 32 GB.

Në dhjetor 2013, një versioni i përmirësuar i Nexus 5 u bë i disponueshëm, i cili përbëhej nga altoparlantë më të madh dhe vrima mikrofoni më të gjera për audio më të lartë. Ky version i përmirësuar është i shenjuar me kodin 311K, ndërsa versioni fillestar me kodin 310K. Numri fillestar i kodit tregon vitin ("3" për 2013) dhe dy shifrat e tjera tregojnë muajin.

Specifikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa fizike (Hardware)

Pjesa e jashtme e Nexus 5 është bërë nga një mbrojtëse polikarboni e ngjashme me Nexus 7 e ri, ndryshe nga paraardhësi, i cili përdorte mbrojtëse xhami. Tre ngjyra të ndryshme të jashtme janë të disponueshme: e zezë, e bardhë dhe e kuqe.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]

  1. ^ https://en.wikipedia.org/wiki/Nexus_5