Novosibirsku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Novosibirsk (rusisht: Новосиби́рск) është e qyteti i tretë më i populluar në Rusi pas Moskës dhe Shën Petersburg. Ajo është qyteti më i populluar në Aziatike, Rusia, me një popullsi prej 1,473,754 si të 2010 Regjistrimit. Ajo është qendra administrative e Novosibirsk Sverdlovskut si dhe të Siberian Federale të Distriktit.

Qyteti është i vendosur në jugperëndim pjesë e Siberi në bankat e Ob Lumit ngjitur me Ob Luginën e Lumit, pranë të mëdha të ujit të rezervuarit të formuar nga pendën e Novosibirsk hidrocentral.[1] është e ndarë në dhjetë rajone dhe zë një sipërfaqe prej 502.1 square kilometres (193.9 sq mi).[2]

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Novonikolayevsk in 1895

Novosibirsk, i themeluar më 1893[3] në të ardhmen vendi i një Trans-Siberian Hekurudhor ura e kalimit të madh Siberian lumin Ob, më parë ishte quajtur Novonikolayevsk (Новониколаевск),[4] në nder të dy e Shën Nikollës dhe e mbretërimit garda e Car Nikollës II. Ajo zëvendësohet pranë Krivoshchekovskaya fshat, e cila u themelua në vitin 1696. Ura u përfundojë në pranverën e vitit 1897, duke e bërë vendbanim i ri rajonale të transportit hub. Rëndësia e qytetit rritur edhe më shumë me përfundimin e Turkestan-Siberi Hekurudhor në fillim të shekullit të 20-të. E re hekurudhore lidhur Novonikolayevsk të Azisë Qendrore dhe Caspian Detit.[5]

Në kohën e urës së hapjes, Novonikolayevsk kishte një popullsi prej 7,800 njerëzit. Kufiri zgjidhjen e zhvilluar me shpejtësi. E saj të parë në bankën e hapur në 1906, dhe një total prej pesë bankat ishin operative nga 1915. Në 1907, Novonikolayevsk, tani me një popullsi jashtëzakonisht 47,000, i është dhënë qytetit status me të drejta të plota për të vetë-qeverisjes. Gjatë para-revolucionare periudhë, popullsia e Novonikolayevsk arritur 80,000. Qyteti kishte të qëndrueshme dhe të shpejtë të rritjes ekonomike, duke u shndërruar në një prej më të madhe tregtare dhe industriale qendrat e Siberi. Ajo ka zhvilluar një konsiderueshme bujqësore, industria e përpunimit,[6] , si dhe një termocentrali, shkritore të hekurit, mall tregu, disa bankave, dhe komerciale dhe kompanitë e shpedicionit. Me 1917, shtatë kishave Ortodokse dhe një Katolike e kishës kishte qenë e ndërtuar atje, disa kinemave, dyzet shkolla fillore, një shkollë të mesme, me mësim në seminar, dhe Romanov Shtëpi jo-klasike e shkollave të mesme. Në 1913, Novonikolayevsk u bë një nga vendet e para në Rusi instituti për arsimin fillor të detyrueshëm.

E Luftës Civile ruse mori një taksë mbi qytet. Ka qenë kohë lufte epidemitë, sidomos të typhus dhe kolerës, që deklaroi se mijëra jetën. Në rrjedhën e luftës Ob Lumë Ura ishte e shkatërruar. Për herë të parë në qytetin e historisë, popullsia e Novonikolayevsk filloi të bjerë. Sovjetik Punëtorëve dhe Ushtarëve Deputetëve të Novonikolayevsk morën kontrollin e qytetit në dhjetor të 1917. Në Maj 1918, Czechoslovak Legjionet u rrit në opozitë ndaj qeverisë revolucionare dhe, së bashku me Rojet e Bardhë, kapur Novonikolayevsk. E Kuqe të Ushtrisë mori qytetit në 1919, mbajtur atë në pjesën tjetër të Luftës Civile.

Novonikolayevsk filloi rindërtimin në vitin 1921 në fillim të Lenins' Re të Politikave Ekonomike të periudhës. Kjo ishte një pjesë e Tomsk Governorate dhe ka shërbyer si qendër të saj administrative nga dhjetor 23, 1919-Mars 14, 1920.[nevojitet citimi] Në mes të muajit qershor 13, 1921 dhe Mund 25, 1925, ai ka shërbyer si qendra administrative e Novonikolayevsk Governorate, e cila u nda nga Tomsk Governorate.[nevojitet citimi] Qyteti ishte i dhënë emrin e tij të tashme mbi shtator 12, në vitin 1926.

Kur governorates u mbyllën, qyteti ka shërbyer si qendra administrative e Siberian Krai deri në korrik 23, 1930, dhe të Perëndimit Siberian Krai deri në shtator 28, viti 1937, kur krai ishte e ndarë në Novosibirsk Sverdlovskut dhe Altai Krai.[7] Që atëherë, ai ka shërbyer si qendra administrative e Novosibirsk Sverdlovskut.

E Monumentit të Heronjve të Revolucionit u ngritën në qendër të qytetit dhe ka qenë një nga krerët e vendeve historike (në thelb çdo fëmijë kishte për të vizituar monumentin në shkollë udhëtime në terren gjatë Sovjetik vjet). Neglizhimi në vitet 1990 ndërkohë që zonat e tjera ishin redeveloped ndihmuar të ruajtur atë në post-Sovjetike epokë.[nevojitet citimi]

Gjatë Jozefit: për t'u vendosurs'industrializimit përpjekje, Novosibirsk siguruar vendin e tij si një nga më të madhe industriale, qendrat e Siberi. Disa masive industriale janë krijuar, duke përfshirë 'Sibkombain' fabrikë, e specializuar në prodhimin e rëndë e minierave të pajisjeve. Përveç kësaj një fabrikë të përpunimit të metaleve, përpunimi i ushqimit të bimëve dhe të tjera industriale në ndërmarrjet dhe fabrikat janë ndërtuar, si dhe një ri termocentrali. E Madh Sovjetik e Urisë e 1932-1933 rezultuar në më shumë se 170,000 rurale refugjatëve që kërkojnë ushqimit dhe sigurinë në Novosibirsk. Ata u vendosën në kazermat në periferi të qytetit, duke i dhënë të rritet në lagjet e varfëra të tilla si Bolshaya Nakhalovka, Malaya Nakhalovka, dhe të tjerët.

E saj të rritjes së shpejtë dhe të industrializimit çuar në Novosibirsk u nofkën "Chicago e Siberi".

Treni binarët janë hedhur poshtë në vitin 1934, ndërkohë që popullsia kishte arritur 287,000, duke e bërë Novosibirsk qyteti më i madh në Siberi. Vitin e ardhshëm origjinale të urës mbi Lumin Ob ishte zëvendësuar me të reja Kommunalny urë.

Midis 1940 dhe 1942 në më shumë se 50 të konsiderueshme fabrika u krijohet up dhe të zhvendosura nga perëndimore Rusia në Novosibirsk, në mënyrë për të zvogëluar rrezikun e shkatërrimit të tyre përmes luftës, dhe në këtë kohë qyteti u bë një e mëdha të furnizimit baza për ushtria e Kuqe. Gjatë kësaj periudhe qyteti mori edhe më shumë se 140,000 refugjatëve.

Rritja e shpejtë të qytetit të nxitet ndërtimi gjatë viteve 1950 e një hidroelektranë me një kapacitet prej 400 mw,[8] necessitating krijimin e një gjigant i rezervateve të ujit, i njohur tani si Ob Detit. Si një rezultat i drejtpërdrejtë i stacionin e ndërtimit zona të gjera të tokës pjellore janë përmbytur si ishin relike pishe pyll në zonë; përveç kësaj, i ri hapësirë të hapur, e krijuar nga rezervuari i sipërfaqes së shkaktuar mesatare e erës me shpejtësi të dyfishtë, rritja e shkallës së erozionit të tokës.

Në vitin 1950, Sovjetik Qeveria e drejtuar atë në një qendër për hulumtime shkencore të jetë e ndërtuar në Novosibirsk, dhe në vitin 1957 multi-objekt shkencor i hulumtimeve komplekse të Akademgorodok është ndërtuar rreth 30 kilometres (19 mi) në jug të qendrës së qytetit. E Siberian Ndarjen e Akademisë së Shkencave ka selinë e saj në Akademgorodok, dhe qyteti pret më shumë se 35 institutet kërkimore dhe universitetet, në mesin e tyre Novosibirsk State University, një nga krye shkollat ruse të Shkencave Natyrore dhe Matematikës. Edhe pse posedon një plotësisht autonome të infrastrukturës, Akademgorodok është administruar nga Novosibirsk.

Më 2 shtator 1962, popullsia e Novosibirsk arritur në një milion. Në atë kohë, ishte më i vogël, qytet në botë me më shumë se një milion njerëz. Novosibirsk mori më pak se shtatëdhjetë vjet për të arritur këtë moment historik.[9]

Në vitin 1979, filloi puna në Novosibirsk Metro e Sistemit Transit, kulmuan në hapjen e vijës së parë në vitin 1985.

Në 1 gusht të vitit 2008, Novosibirsk ishte në qendër të rrugën e një diellore eclipse, me një kohëzgjatje prej 2 minuta e 20 sekonda.

Administrative komunale dhe statusin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesën administrative të Novosibirsk Sverdlovskut

Novosibirsk është qendra administrative e sverdlovskut[10] dhe, brenda kornizës së njësive administrative, ajo shërben edhe si qendra administrative e Novosibirsky Qarkut,[11] edhe pse kjo nuk është pjesë e saj.[12] Si një ndarje administrative, ajo është e përfshirë veçmas në Qytetin e Novosibirsk—një njësi administrative me status të barabartë të rretheve.[nevojitet citimi] Si një ndarje komunale, të Qytetit të Novosibirsk është e përfshirë si Novosibirsk Urbane Okrug.[13]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Shërbimit Federal Shtetëror i Statistikave, në janar të vitit 2015 numri i banorëve arriti të 1,567,087.[14] Kjo është një rritje në krahasim me vitin 2010 Regjistrimit, kur popullsia e qytetit u 1,473,754.[15]

Njerëz nga mbi tetëdhjetë grupeve etnike dhe nacionalitete të banojnë në Novosibirsk. Më e madhe e grupeve janë ruse, Yakut , gjermanisë, ukrainës, Tatar, Hebre, dhe Bjellorusisht.[16]

Ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flora[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mirë-njohur pemë vendas në Novosibirsk janë lytha, pisha, dhe aspen. Disa malit të hirit, murriz, bredh, dhe bredh janë gjithashtu të pranishëm. Evropian lloje të apple, ash, elm, linden, dhe oak kanë qenë me sukses futur.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Location[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti qëndron në bankat e Ob të Lumit në Perëndim Siberian të Thjeshtë. Në jug të qytetit shtrihet Priobskoye Pllajë.

Bugrinsky Urë në Lumin Ob

Klimë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Moti në Novosibirsk është si pjesa tjetër e tipike Siberi, me një të qartë qielli dhe shumë më poshtë ngrirjes temperaturat e dimrit. Arsyeja për këto temperatura është mungesa e afërta të oqeanit, në Malet Urale, të bllokimit të të Atlantikut të ajrit masat për të arritur në Siberi, si dhe mungesën e gjatë të maleve në veri të Novosibirsk, që mund të ketë penguar ngrirjes Arktik erërat. Në fakt, Novosibirsk është e dyta farthest të konsiderueshme të populluara të qytetit nga oqeani, e para është Ürümqi në Kinë.

Klima është e lagësht kontinentale (Köppen Dfb), me verë të ngrohtë dhe me hidhërim të ftohtë dimri. Bora është e shpeshtë, bie në pothuajse gjysma e të gjithë dimrit ditë, por individuale snowfalls janë zakonisht të lehta. Në temperaturat mesatare të shkojnë në verë nga +15 °C (59 °F) të +26 °C (79 °F) dhe në dimër nga −20 °C (−4 °F) të −12 °C (10 °F). Megjithatë, temperaturat e dimrit mund të shkojnë sa më të ulët në −30 °C (−22 °F) të −35 °C (−31 °F), dhe në verë temperaturat mund të shkojnë aq lartë sa +30 °C (86 °F) të +35 °C (95 °F). Dallimi në mes të lartë dhe më të ulët të regjistruar temperatura është 88 °C (158 °F).

Udhëtarët që vijnë nga vendet me klimat e butë mund të gjeni Novosibirsk dimër të vështirë, por kjo mund të mos jetë e jashtëzakonshme për ata nga vendet veriore. Në disa raste, të hidhur e të ftohtë mund të mbajë për disa ditë, por temperaturat prej −40 °C (−40 °F) dhe më e ulët nuk ndodhin çdo vit. Në pranverë, rrugët dhe rrugët bëhen të pista si rezultat i baltë dhe shkrirja e borës, ndërsa moti është ende e ftohtë.

Novosibirsku - Temperatura dhe reshjet mesatare mujore
Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrikk Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor
T
e
m
p
e
r
a
t
u
r
a
Jan Shku Mar Pri Maj Qer Kor Gush Shta Tet Nën Dhje
R
e
s
h
j
e
{{{reshje_jan}}}
{{{reshje_shk}}}
{{{reshje_mar}}}
{{{reshje_pri}}}
{{{reshje_maj}}}
{{{reshje_qer}}}
{{{reshje_korr}}}
{{{reshje_gush}}}
{{{reshje_shta}}}
{{{reshje_tet}}}
{{{reshje_nën}}}
{{{reshje_dhje}}}
Jan Shku Mar Pri Maj Qer Korr Gush Shta Tet Nën Dhje


Burimi: mungon
Novosibirsku - Temperatura dhe reshjet mesatare mujore
Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrikk Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor
T
e
m
p
e
r
a
t
u
r
a
Jan Shku Mar Pri Maj Qer Kor Gush Shta Tet Nën Dhje
R
e
s
h
j
e
{{{reshje_jan}}}
{{{reshje_shk}}}
{{{reshje_mar}}}
{{{reshje_pri}}}
{{{reshje_maj}}}
{{{reshje_qer}}}
{{{reshje_korr}}}
{{{reshje_gush}}}
{{{reshje_shta}}}
{{{reshje_tet}}}
{{{reshje_nën}}}
{{{reshje_dhje}}}
Jan Shku Mar Pri Maj Qer Korr Gush Shta Tet Nën Dhje


Burimi: mungon

Transmetimin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Novosibirsk është shtëpi për të Rusisë më të fuqishme shortwave stacioni rele në lindje të maleve Ural. Kjo stacioni rele mund të arrijnë pjesën më të madhe të Azisë Jugore, Lindjen e Mesme, dhe Kinë. Në Magadan dhe Vladivostok rele stacionet kur operohet në lidhje me Novosibirsk mund të garantoj që Zëri i Rusisë apo ndonjë operator tjetër të marrë me qira kohë në Novosibirsk është dëgjuar në të destinuara zonë të caktuar.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Novosibirsk është e treta-qyteti më i madh në Rusi (pas Moskë dhe Shën Petersburg) dhe e parë në Siberi, në të cilën një metro sistem është themeluar ( Novosibirsk Metro, u hap në vitin 1985). Kjo është një e madhe të ndaluar në Trans-Siberian Hekurudhor dhe veri fund të Turkestan–Siberi Hekurudhor. Qyteti është shërbyer nga Novosibirsk Tolmachevo Aeroport me e rregullta të fluturimeve në Evropë dhe Azi, si dhe të tjera qytetet ruse. Tolmachevo është nyje për S7 Airlines. Nuk është edhe ndihmëse Yeltsovka Aeroport. Një më të vogël fushën e përgjithshme të aviacionit në Novosibirsk Severny Aeroporti u mbyll në vitin 2012.

Nga mënyrat e tjera të transportit, aty është një autobus (e lansuar në vitin 1923), tramvaj (e lansuar në vitin 1934), trolleybus (e lansuar në vitin 1957) dhe marshrutkas.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një i qytetit të lartë të ri-ngrihet, foto nga 2006

Novosibirsk është një e madhe industriale qendra. Në kompleksin industrial përbëhet nga 214 të mëdha dhe mesatare të mesme ndërmarrje industriale. Këto prodhojnë më shumë se dy të tretat e të gjithë prodhimit industrial e Novosibirsk rajon. Industritë kryesore janë të hapësirës ajrore (Chkalov e Novosibirsk Avion Bimë), karburant bërthamor (Novosibirsk Kimike Përqendrohet Bimë), turbo - dhe hidroelektrike gjeneratorë (OJF ELSIB), tekstile makineri (Textilmach), makinerinë bujqësore (OJF-të "Sibselmash"), komponentët elektronikë dhe pajisje të prodhimit (Novosibirsk Fabrika dhe Design Zyra e Gjysmëpërçues Pajisjet NZPP, OXID Novosibirsk Fabrikë të Radio-komponentët), metalurgjia dhe metalike të punës (Kuzmina e Novosibirsk Metalurgjik Bimore, Novosibirsk Kallaj Bimore" OJSC, dhe SH.A. "Bimë e Metale të Rralla).

Sipas stacion televiziv RBC Novosibirsk mori vendin e tretë në vitin 2008 në listën e qyteteve të Rusisë më tërheqëse të biznesit (në vitin 2007 ajo ishte e vendosur trembëdhjetë).

Para zhvendosja selinë e saj të Ob, S7 Airlines kishte zyrën e saj qendrore në Novosibirsk.[17]

Në selinë e një numri të madh të kompanive ruse janë të vendosura në Novosibirsk:[18]

 • RATM Mbajtur
 • Antonov (Aeroplan të kompanisë) NAPO emëruar pas Chkalov
 • Belon
 • E Siberian bregdetin e" Ushqimit të Kompanisë (deri në vitin 2009)
 • NETA KJO Kompani (me pakicë, sistem integrues, software shitjeve)
 • Paralele Kompani IT (software virtualization)
 • Inmarko Ushqimit Kompanisë
 • Siberian Ushqimit Korporata
 • Elektro-vakum bimëve (më e madhe shishe qelqi fabrikë në Aziatike pjesë të vendit)
 • OJF NIIIP-NZiK
 • 2GIS

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bandy në Stadiumin Sibselmash

Disa profesionale sportive klubet janë aktive në qytet:

Klubi Sport Themeluar Aktuale league League

renditja

Stadiumi
Sibir Novosibirsk Futboll 1934 Kombëtar Të Futbollit Të Ligës 2 Spartak Stadiumin
Sibir Novosibirsk Hokej mbi akull 1962 Kontinental Hockey League 1 Ice Sporteve Të Pallatit Sibir
Sibselmash Novosibirsk Bandy 1937 Ruse Bandy Superligë. 1 Sibselmash Stadiumin
BC Novosibirsk Basketboll 2011 Basketboll Superligë. 2 SKK Pres
Dinamo-GUVD Novosibirsk Basketboll 1955 Grave Basketboll Premier League 1 SKK Pres
Lokomotiv Novosibirsk Volejboll 1977 Volejboll Superligë. 1 SKK Pres
Sibiryak Novosibirsk Futboll të vogël 1988 Futboll Të Vogël Superligë. 1 NSAAA e Sallës Sportive

Novosibirsk është qytetin e disa ish-Olympians, duke përfshirë Alexander Karelin, një dymbëdhjetë herë botës Greko-Romake mundje kampioni i cili ka qenë i votuar e më i madh Greko-Romake wrestler të shekullit të njëzetë nga FILA.

Qyteti gjithashtu pret një numër të Kombëtare dhe Ndërkombëtare Akull Speedway ngjarje. Siberi Novosibirsk konkuruan në rusisht Akull Speedway Premier League në 2012/13, dhe do të bëjë pra, përsëri në 2013/2014.

Muzikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa bashkëkohore klasike violinists, të tilla si Vadim Repin, i ndjeri Aleksandër Skvorcov, Natalia Lomeiko, dhe Parim Vengerov, janë vendasit e Novosibirsk. Gjithashtu lindur në qytet ishin punk legjendë, poet dhe këngëtar-kompozitor Janka Djagileva, tragjike punk lëkundëse Dimitri Selivanov, popullore/folklorike–rok këngëtari Pelageja Hanova dhe cellist Tatjana Vasiljeva.

Qyteti ka një Muzike (emëruar në nder të Mikhail Glinka); Novosibirsk Shtetit Filharmonia, që është shtëpi për Novosibirsk Akademik Symphony Orchestra, Novosibirsk Filharmonia Dhoma Orkestër ruse Akademik Orkestër Popullore Instrumenteve, dhe të tjera muzikore grupe; Novosibirsk të Operas dhe Baletit të Teatrit, dhe disa të dukshëm e muzikës objekteve.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Airphoto e Akademgorodok

Akademgorodok është një periferi e Novosibirsk të përkushtuar të shkencës. Ajo shtëpi Siberian ndarjen e Akademisë ruse të Shkencave dhe vendndodhjen e Novosibirsk në Universitetin Shtetëror. (Të gjitha institucionet tjera të arsimit sipëror janë të vendosura në pjesën qendrore të qytetit.)

E Cilësisë në Shkollat Ndërkombëtare QSI Shkollë Ndërkombëtare e Novosibirsk, që më parë e vendosur në Akademgorodok, e hapur në vitin 2008.[19]

Kulturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatrot e[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Novosibirsk të Operas dhe Baletit të Teatrit (e hapur në vitin 1945)
 • Novosibirsk Shtetit Dramë Teatri "Shtëpia E Vjetër"
 • Novosibirsk Globus Theatre
 • Novosibirsk Dramë Teatër "Pishtar Të Kuq"

Filharmonia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Shteti Sallë Koncertesh me emrin e Arnold Katz
 • Novosibirsk Shtetit Filharmonia E Shoqërisë

Kinema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

16 kinema, duke përfshirë Kinema Parku i cili mbështet IMAX dhe IMAX 3D.

Muzetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Novosibirsk Shteti Muzeu I Artit
 • Novosibirsk Shtetit Muzeun e Lokale Lore
 • Muzeu i Cossacks lavdi
 • Novosibirsk muzeu i hekurudhore pajisje të quajtur me emrin N. A. Akulinin
 • Nicholas Roerich Muze
 • Historike dhe Arkitektonike Muze, në ajër të hapur

Planetar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Novosibirsk Planetar (2012)[20] u dha në vitin 2015 sa më të mirë të infrastrukturës shoqërore të objektit në Rusi.[21]

Novosibirsk Kopshtin Zoologjik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Novosibirsk kopshtin Zoologjik është një botë-njohur shkencore të institucionit, si dhe një popullore atraksion turistik. Në kopshtin zoologjik ka mbi 11000 kafshët nga 738 të llojeve dhe është një pjesëmarrës aktiv në tridhjetë e dy ndryshme rob edukate programeve për specie të rrezikuara. Mesatarisht, rreth 1,5 milionë njerëz vizitë në kopshtin zoologjik të çdo viti.[22]

Qytetet binjake dhe motra qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dukshëm banorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Violinist , Mikhail Simonyan, dramaturg dhe shkrimtar i prozës Nina Mikhailovna Sadur, dhe tri herë Olimpike Greko-Romake mundje kampion Aleksandr Karelin ishin lindur dhe rritur në Novosibirsk.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Новосибирская ГЭС. Вокруг здания ГЭС, водосливная плотина :: Gelio | Слава Степанов Arkivuar 8 gusht 2013 tek Wayback Machine. Gelio.newsib.ru. Retrieved on 2013-08-16.
 2. ^ Official website of Novosibirsk. General Information Arkivuar 22 tetor 2015 tek Wayback Machine (Rusisht)
 3. ^ Official website of Novosibirsk. History Arkivuar 19 gusht 2009 tek Wayback Machine (Rusisht)
 4. ^ Charter of Novosibirsk, Article 1.1
 5. ^ AllSiberia
 6. ^ "Сельское хозяйство :: Бизнес-журнал, новости Новосибирска и Новосибирской области". Biz.newsib.ru. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2013. Marrë më 2013-03-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Decision of Central Execution Committee of USSR dated 28 of September of 1937 (link to law base provided by official legal service "Consultant Plus")
 8. ^ "Novosibirsk, Siberia, Russia History & Info". Utopiasprings.com. Marrë më 6 maj 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Novosibirsk Mayor Office Web Site, City History Page". Novosibirsk Mayor Office. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2008. Marrë më 13 shkurt 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Charter of Novosibirsk Oblast, Article 5
 11. ^ Государственный комитет Российской Федерации по статистике. Комитет Российской Федерации по стандартизации, метрологии и сертификации. №ОК 019-95 1 января 1997 г. «Общероссийский классификатор объектов административно-территориального деления. Код 50 240», в ред. изменения №275/2015 от 1 сентября 2015 г..Stampa:OKATO reference
 12. ^ Государственный комитет Российской Федерации по статистике. Комитет Российской Федерации по стандартизации, метрологии и сертификации. №ОК 019-95 1 января 1997 г. «Общероссийский классификатор объектов административно-территориального деления. Код 50 401», в ред. изменения №275/2015 от 1 сентября 2015 г..Stampa:OKATO reference
 13. ^ Law On the Status and the Borders of the Municipal Formations of Novosibirsk Oblast
 14. ^ Novosibirsk Oblast Territorial Branch of the Federal State Statistics Service. Численность населения по муниципальным районам и городским округам Новосибирской области на 1 января 2015 года и в среднем за 2014 год Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine (Rusisht)
 15. ^ Stampa:Ru-pop-ref
 16. ^ Официальный сайт города Новосибирска: Arkivuar 20 maj 2013 tek Wayback Machine. English.novo-sibirsk.ru. Retrieved on 2013-08-16.
 17. ^ "World Airline Directory." Flight International. March 30 - April 5, 2004. 68.
 18. ^ "Siberian business portal KSONLINE [1].
 19. ^ "Home." QSI International School of Novosibirsk. October 2, 2009. Retrieved on May 15, 2016.
 20. ^ "Детский Юношеский Центр "Планетарий"". Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2015. Marrë më 27 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Ministry of Housing and Building of Russian Federation official website". Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2015. Marrë më 27 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ (Rusisht) "ИСТОРИЯ ЗООПАРКА". Novosibirsk Zoo official page. Marrë më 4 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Городской Совет Новосибирска. Решение №616 от 27 июня 2007 г. «Устав города Новосибирска», в ред. Решения №1311 от 31 марта 2015 г. «О внесении изменений в устав города Новосибирска, принятый Решением городского Совета Новосибирска от 27.06.2007 №616». Вступил в силу через 10 дней со дня официального опубликования, за исключением положений, для которых установлены иные сроки и порядок вступления в силу. Опубликован: "Бюллетень органов городского самоуправления Новосибирска", №58, стр. 3, 15 августа 2007 г.
 • Новосибирский областной Совет депутатов. Постановление №282-ОЗ от 31 марта 2005 г. «Устав Новосибирской области Arkivuar 29 nëntor 2014 tek Wayback Machine», в ред. Закона №529-ОЗ от 26 февраля 2015 г. «О поправках к Уставу Новосибирской области». Вступил в силу 1 мая 2005 г. Опубликован: "Советская Сибирь", №81, 29 апреля 2005 г.
 • Новосибирский областной Совет депутатов. Закон №246-ОЗ от 17 декабря 2004 г. «Об административных центрах муниципальных районов и сельских поселений Новосибирской области», в ред. Закона №69-ОЗ от 5 декабря 2006 г. «О внесении изменений в Закон Новосибирской области "Об административных центрах муниципальных районов и сельских поселений Новосибирской области"». Вступил в силу со дня официального опубликования. Опубликован: "Советская Сибирь", №252, 29 декабря 2004 г.