One Piece Film: Red

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
One Piece Film: Red
Regjia ngaGorō Taniguchi
Skenari ngaTsutomu Kuroiwa
Bazuar nëOne Piece nga Eiichiro Oda
ProdhuesiEiichiro Oda
MuzikaYasutaka Nakata

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaToei Company
Data e publikimit
22 korrik 2020 (Tokyo premiere)
6 gusht 2022 (Japoni)
Kohëzgjatja
115 minuta
ShtetiJaponia
GjuhaJaponisht
Fitimi
 • ¥15.7 miliardë (Japoni)[1]
 • $126.6 million (Në të gjithë botën)

One Piece Film: Red (stilizuar në Japoni si 𝑶𝑵𝑬 𝑷𝑰𝑬𝑪𝑬 𝑭𝑰𝑳𝑴 𝑹𝑬𝑫) është një film i ardhshëm japonez i animuar aksion aventure me fantazi i prodhuar nga Toei Animation.[2][3] Është filmi i pesëmbëdhjetë artistik i serisë së filmave One Piece, i bazuar në mangën me të njëjtin emër të shkruar dhe ilustruar nga Eiichiro Oda. Ajo u njoftua për herë të parë në numrin e 21 nëntorit 2021 të Weekly Shōnen Jump në përkujtim të publikimit të episodit 1000 të animes One Piece dhe pas transmetimit të episodit, një fragment dhe poster u publikua më 21 nëntor 2021. Është planifikuar për lëshuar më 6 gusht 2022.[4][5][6] Filmi pretendohet se sillet rreth një personazhi të ri femër të quajtur Uta.[7][8]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia zhvillohet në "Ishullin e Muzikës" Elegia, ku Uta, diva më e njohur në botë, performon për herë të parë në publik. Zëri i Utës, me të cilin ajo këndon duke fshehur identitetin e saj të vërtetë, është cilësuar si “botëror”. Ndërsa Ekuipazhi i Kapelës prej Kashte, i udhëhequr nga Luffy, piratët e tjerë, marina dhe fansa nga e gjithë bota që kënaqen me zërin e saj kanë mbërritur, zëri i Utës dëgjohet në një dritë të re. Megjithatë, ngjarja nis me zbulimin tronditës se Uta është “bija” e Shanks Flokëkuqit.[9]

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhi Japonisht
Monkey D. Luffy Mayumi Tanaka
Roronoa Zoro Kazuya Nakai
Nami Akemi Okamura
Usopp Kappei Yamaguchi
Sanji Hiroaki Hirata
Tony Tony Chopper Ikue Ōtani
Nico Robin Yuriko Yamaguchi
Franky Kazuki Yao
Brook Chō
Jinbe Katsuhisa Hōki
Shanks "Flokëkuqi" Shūichi Ikeda
Uta Kaori Nazuka
|Ado (zëri këndues)
Gordon Kenjiro Tsuda
Romy Chise Niitsu
Yorueka Yuki Kaji

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Harding, Daryl. "One Piece Film Red Passes Ponyo to Be 6th Highest-Grossing Anime Film in Japan". Crunchyroll (në anglisht). Marrë më 2022-09-27.
 2. ^ "One Piece Film Red Japanese Release Date Announced". Siliconera (në anglisht). 2021-11-21. Marrë më 2021-11-23.
 3. ^ "One Piece Film: Red Officially Announced, First Teaser Revealed". Funimation - Blog! (në anglisht). 2021-11-21. Arkivuar nga origjinali më 2021-11-23. Marrë më 2021-11-23.
 4. ^ "New One Piece Film: Red Project Coming 2022". Game Rant (në anglisht). 2021-11-21. Marrë më 2021-11-23.
 5. ^ "Code Geass' Goro Taniguchi Directs One Piece Film Red Opening on August 6, 2022". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 2021-11-23.
 6. ^ "New One Piece Film Announced". Anime (në anglisht). Marrë më 2021-11-23.
 7. ^ "Toei Drops Teaser for 'One Piece Film: Red' Feature". Animation World Network (në anglisht). Marrë më 2021-11-23.
 8. ^ "Next One Piece Movie Announced, Will Focus on Shanks and New Female Character". CBR (në anglisht). 2021-11-19. Marrë më 2021-11-23.
 9. ^ "Official Film Website - "The identity of the mysterious girl who holds the key to the story is "Uta," the daughter of the Red-Haired Shanks!"". onepiece-film.jp (në anglisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]