Jump to content

PlayStation Vita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
PlayStation Vita
PlayStation Vita logo.svg
Original model of the PS Vita (PCH-1000)
Gjithashtu njohur si
  • PS Vita
  • Vita
Zhvilluesi(t)Sony Interactive Entertainment
ProdhuesiSony Electronics
Familja e produktevePlayStation
TipiHandheld game console
GjenerataEighth generation
Data e lëshimitStampa:Video game releaseOther regions: see[note 1]
Gatishmëria në treg2011–2019
Çmimi fillestarUS$249.99
NdërprerjaStampa:Vgrelease
Njësi të shituraSee Reception and sales section[note 2]
MediaPS Vita Card, digital distribution through PlayStation Network
Sistemi operativPlayStation Vita system software
Fuqia2210 mAh
PCH-1000:
approx. 3–5 hours for games, 5 hours for video, 9 hours for music (in stand-by mode)
PCH-2000:
approx. 4–6 hours for games, 7 hours for video, 12 hours for music (in stand-by mode)
CPU-jaQuad-core ARM Cortex-A9 MPCore
Kapaciteti i ruajtjes1 GB flash memory (PCH-2000 model only)
Memoria512 MB RAM, 128 MB VRAM
Ekrani5-inch (16:9) OLED (PCH-1000)/LCD (PCH-2000) multi-touch capacitive touchscreen, approximately 17 million colors, 960 × 544 qHD @ 220 ppi
GrafikatQuad-core PowerVR SGX543MP4+
ZëriStereo speakers, microphone, 3.5 mm headphone jack, Bluetooth
Hyrja
KameraFront and back 0.3MP cameras
Rrafshi i prekjes5-inch multi-touch capacitive touchpad (back of the console)
LidhjaIEEE 802.11 b/g/n Wi-Fi, 3G, Bluetooth 2.1+EDR
Shërbimet onlinePlayStation Network
PërmasatPCH-1000:
83.55 mm (3.289 in) (h)
182 mm (7.2 in) (w)
18.6 mm (0.73 in) (d)
PCH-2000:
85.1 mm (3.35 in) (h)
183.6 mm (7.23 in) (w)
15.0 mm (0.59 in) (d)
PeshaPCH-1000:
260 grams (9.2 oz) (Wi-Fi)
279 grams (9.8 oz) (3G)
PCH-2000:
219 grams (7.7 oz) (Wi-Fi)
Përputhshmëria
mbrapsht
PlayStation Portable (download only)
ParaardhësiPlayStation Portable
Artikuj të ndërlidhurPlayStation 3
Xperia Play
PlayStation 4


PlayStation Vita (PS Vita, ose Vita) është një konsollë portative e lojërave e zhvilluar dhe prodhuar nga Sony Interactive Entertainment. U lëshua për herë të parë në Japonia më 17 dhjetor 2011 dhe në Amerikën e Veriut, Evropë dhe territore të tjera ndërkombëtare duke filluar nga 22 shkurt 2012. Kjo konsollë është pasardhëse e PlayStation Portable (PSP), dhe një pjesë e markës së pajisjeve të lojrave PlayStation. Si pjesë e gjeneratës së tetë të konzollave të lojërave video, ajo kryesisht konkuron me Nintendo 3DS.

Modeli origjinal i PlayStation Vita përfshin një ekran prekës me dimensione 5 inç (130 mm) me teknologji OLED, dy joysticks analogë, dhe butona përpara dhe në shpatulla, gjithashtu ofron mbështetje për Bluetooth, Wi-Fi, dhe opsionalisht 3G. Vita ka një CPU me katër bërthama ARM Cortex-A9 MPCore dhe një GPU me katër bërthama SGX543MP. Seria PS Vita 2000, një version i rishikuar i këtij sistemi, u lëshua gjatë viteve 2013 dhe 2014. Kjo version ka të njëjtat karakteristika, por me një madhësi pak më të vogël, një jetëgjatësi baterie më të zgjatur, dhe një panel LCD në vend të teknologjisë OLED. Sony gjithashtu lëshoi PlayStation TV, një version të shkurtër i jetës së PlayStation Vita, që përdor një ekran televiziv si një konsolë video lojërash në shtëpi. Ky produkt u ndërpre në fund të vitit 2015.

Dizajni i PlayStation Vita kishte për qëllim të kombinonte përvojën e platformave të lojërave video me buxhet të madh dhe të specializuar me trendin e atëhershëm në zhvillimin e lojërave celulare, siç shihet në telefonat inteligjentë dhe tabletët. Megjithatë, pas një fillimi të suksesshëm të pajisjes, shitjet e harduerit dhe lojërave të saj me buxhet më të madh ngecën, duke kërcënuar të çonin në mbyllje të platformës. Një përpjekje e fokusuar për të tërhequr zhvillues të vegjël të pavarur në Perëndim, e kombinuar me mbështetjen e fortë nga kompanitë japoneze të mesme, ndihmuan në mbajtjen e platformës në këmbë. Edhe pse kjo solli më pak diversitet në bibliotekën e lojërave, ajo forcoi mbështetjen në lojërat japoneze të rolin e luajtur, romane vizuale dhe lojëra indie të zhvilluara në Perëndim. Kjo krijojë një nivel shitjesh të moderuara në Japoni dhe një bazë të përdoruesve më të vogël, por të pasionuar në Perëndim. Megjithëse Sony nuk ka publikuar shifra të sakta të shitjeve, vlerësimet janë rreth 15 deri në 16 milionë njësi. Në vitet e mëvonshme të platformës, Sony promovoi aftësinë e PlayStation Vita për të punuar në lidhje me produktet e tjera të lojrave të saj, duke përfshirë lojëra në distancë të lojërave PlayStation 4, një funksion i ngjashëm me aftësinë e Wii U për të luajtur pa ekranin e TV-së.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas suksesit të familjes së konzollave portative të lojërave të Nintendo Game Boy gjatë viteve 1990 dhe fillimit të viteve 2000, me pak konkurrencë në treg dhe suksesin masiv të Sony me konzolat e lojërave të shtëpisë PlayStation dhe PlayStation 2, Sony hyri edhe në tregun e konzollave portative. Në vitin 2004, ajo lëshoi PlayStation Portable (PSP) për të konkurruar me Nintendo DS si pjesë e gjeneratës së shtatë të konzollave portative të lojërave video. Pas një fillimi të ngadaltë në tregun botëror, PSP u gjallërua në Japoni me lëshime të shumta të lojërave në serinë Monster Hunter. Megjithëse ky serial ishte më pak i popullarizuar në rajonet perëndimore, PSP nuk arriti të ringjallte platformën në të njëjtën mënyrë. PSP përfundoi duke qenë një sukses i përzier për kompaninë. Konsiderohej sukses për faktin se ishte e vetmja platformë portative e lojërave video që kishte konkurruar ndonjëherë në mënyrë të konsiderueshme me Nintendo për pjesën e tregut, me pothuajse 80 milionë njësi të shitura gjatë jetëgjatësisë së saj, e cila ishte afërsisht e njëjtë me numrin e shitjeve të Game Boy Advance të Nintendo gjatë gjeneratës së gjashtë të konzollave portative të lojërave video. Kjo shifër ishte vetëm pak më e ulët se gjysma e shitjeve të konkurrentit të saj aktual në treg, DS, i cili kishte mbi 150 milionë njësi të shitura deri në fund të vitit 2011.

Nisja dhe vitet e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 qershor 2011, në E3 2011, Sony njoftoi se emri zyrtar i pajisjes do të ishte PlayStation Vita, me fjalën "vita" që do të thotë "jeta". Mark Cerny ishte arkitekti kryesor i pajisjes.[5] Pavarësisht raporteve për tërmetet e vitit 2011 në Japoni që vonuan lëshimin e pajisjes, Sony rikonfirmoi se ishte në rrugën e duhur për një lëshim në fund të 2011 në Japoni dhe një datë lëshimi në shkurt 2012 për rajonet e tjera kryesore të botës. Data e lëshimit u ngushtua më vonë në 17 dhjetor 2011, për lëshimin në Japoni, dhe 22 shkurt 2012, si datë lëshimi për Amerikën dhe Evropën, megjithëse një botim i kufizuar u lëshua një javë më parë në Amerikën e Veriut më 15 shkurt 2012, duke përfshirë modelin 3G/WiFi të pajisjes, lojën Little Deviants, një kuti transporti me botim të kufizuar dhe një kartë memorie 4 GB. Vita u lëshua me 26 tituj në Japoni, me Sony që njoftoi se kishte mbi 100 tituj në zhvillim para lëshimit të sistemit në përgjithësi.[6] Vita u lëshua në perëndim me 25 tituj, duke përfshirë tituj origjinalë si Uncharted: Golden Abyss dhe Wipeout 2048, dhe porta lojërash si FIFA 12 dhe Rayman Origins.

Hardware[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në përputhje me ambicien e Sony për të kombinuar aspekte të konzollave tradicionale të lojërave video me pajisje celulare si telefonat inteligjentë dhe tabletët, Vita përmban një mori metodash të hyrjes . Pajisja ka një formë " super ovale " të ngjashme me dizajnin e PlayStation Portable origjinal, me një 5 inches (130 mm) qHD OLED ekran me prekje kapacitive në qendër të pajisjes. Pajisja përmban dy shkop analoge, një D-pad, një grup butonash standardë të fytyrës së PlayStation (Triangle ,Circle,Cross dheSquare), dy butona shpatullash (L dhe R), një buton PlayStation dhe butonat Start dhe Select. Kontrolli i lëvizjes është gjithashtu i mundur përmes sistemit të sensorit të lëvizjes Sixaxis të Sony, i përbërë nga një xhiroskop me tre boshte dhe një përshpejtues me tre boshte. Përveç këtyre metodave të hyrjes, specifike vetëm për Vita-n, është një tastierë prekëse dytësore që ndodhet në pjesën e pasme të pajisjes.

Pajisjet e tjera përfshijnë altoparlantë stereo, një mikrofon, Wi-Fi të integruar dhe lidhjen Bluetooth 2.1+EDR, si dhe dy kamera. Kamerat janë të dyja 0.3 megapikselë dhe funksionojnë në rezolucionin 640×480 (VGA) në 60 korniza në sekondë, ose në rezolucionin 320x240 në 120 korniza në sekondë. Ato mund të përdoren për të bërë foto ose video duke përdorur aplikacione të integruara në sistem. Dy kamerat gjithashtu shfaqin aftësitë e zbulimit të fytyrës, zbulimit të kokës dhe gjurmimit të kokës. Platforma u lançua gjithashtu me një model me mbështetje të të dhënave celulare 3G, i cili kërkonte një plan të veçantë të të dhënave përmes një ofruesi të të dhënave. Shërbimi 3G është partnerizuar me NTT DoCoMo në Japoni, AT&T në SHBA, Rogers në Kanada dhe Vodafone në Evropë dhe Australi. Modeli 3G u ndërpre në vitin 2013 dhe nuk u bë i disponueshëm në modelet e ardhshme të rishikuara të sistemit.

Karta e kujtesës e pronarit PlayStation Vita (versioni 16 GB)

Brenda, pajisja përmban një sistem të personalizuar në çip me një procesor ARM Cortex-A9 MPCore me katër bërthama dhe një GPU me katër bërthama SGX543MP4+. Sony ka deklaruar se Vita në përgjithësi funksionon mirë me shpejtësinë e plotë të orës për shkak të mbinxehjes dhe problemeve të konsumit të baterisë që do të pasonin, në vend të kësaj e vendos fuqinë e saj përpunuese "rreth në gjysmë të rrugës midis PSP-së aktuale dhe PS3". Bateria e brendshme e Vita-s ka nga 3 deri në 5 orë energji për të luajtur lojëra, në varësi të fuqisë së përpunimit të kërkuar për lojën, ndriçimit të ekranit, nivelit të zërit dhe lidhjeve të rrjetit, si dhe faktorëve të tjerë. Për më tepër, bateria mund të ofrojë rreth pesë orë për shikimin e videos dhe deri në nëntë orë dëgjim muzike me ekranin e fikur. Sistemi lejon gjithashtu zgjidhje shtesë të baterive të jashtme. PlayStation Vita ka 512 MB RAM sistemi dhe 128 MB VRAM. Sasia e RAM-it lejon që biseda ndër-lojë të përdoret në sistem.

Software[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biblioteka e lojërave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karta e lojës PlayStation Vita

Softueri fizik për Vita shpërndahet në një kartë memorie flash të pronarit të quajtur "Kartë lojërash PlayStation Vita". Të gjitha lojërat Vita janë gjithashtu të disponueshme për t'u shkarkuar në mënyrë dixhitale në Rrjetin PlayStation nëpërmjet PlayStation Store, edhe pse jo të gjitha lojërat lëshohen fizikisht. Që nga fillimi i saj, lëshimet vetëm dixhitale kanë bërë dalëngadalë më të spikatura, pjesërisht në një përpjekje për të reduktuar kostot e prodhimit për lëshimin në bazën relativisht më të vogël të përdoruesve të platformës dhe pjesërisht për shkak të fluksit të lojërave celulare indie në shkallë më të vogël që kanë qenë gjithmonë publikime vetëm dixhitale. Ashtu si PS3 dhe PS4, Vita përmban mbështetje Trophy për lojëra.

Sistemi është projektuar në mënyrë që zhvilluesit ta kenë të lehtë të nxjerrin asetet e lojërave të PS3 dhe nga ana tjetër t'i përdorin ato për të krijuar versione të lojërave për Vita. Para lëshimit të Vita-s, disa studio të palëve të treta shfaqën demonstrime teknologjike të pajisjes duke eksportuar asete ekzistuese nga homologu i tyre i PlayStation 3 dhe më pas duke i përdorur ato në pajisjet, duke përfshirë shembuj me buxhet të lartë si Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots, Yakuza 4 dhe Lost Planet. Megjithatë, asnjë nga këto demo të veçanta të teknologjisë me buxhet të lartë nuk u materializua në lëshimet aktuale të lojërave. Edhe pse disa lojëra perëndimore me buxhet të madh u bënë për të dyja platformat, disa ekipet zhvillimore japoneze vazhduan të prodhonin lojëra që do të lëshoheshin për të dyja platformat, duke përfshirë dy lojërat e para nga seria Falcom's Trails of Cold Steel, trilogjinë origjinale të "Hyperdimension Neptunia" të Compile Hearts dhe shumë tituj nga seritë Atelier dhe Dynasty Warriors të Tecmo Koei. Ky trend vazhdoi edhe në PS4, ku lëshimet e lojërave për Vita/PS4 u bënë të zakonshme për shkak të përhapjes së bazave të tyre të përdoruesve - versionet Vita për Japoninë, ku Vita ishte më e popullarizuar në fillimet e saj, dhe versionet PS4 të lojërave për Amerikën e Veriut dhe Evropën, ku baza e përdoruesve të PS4 ishte dukshëm më e madhe. Pak tituj të PlayStation 2 u transferuan në Vita për shkak të infrastrukturës së komplikuar të PS2 - lojërat që u transferuan, si Final Fantasy X/X2 Remaster dhe Persona 4 Golden, kishin nevojë për një ripërpunim të gjerë, ose ishin bazuar në homologët e tyre PS3, si Jak dhe Daxter Collection, Ratchet and Clank Collection dhe Sly Cooper Collection. Në fund të jetëgjatësisë së saj, versionet Vita të lojërave filluan të anulohen, në favor të lëshimeve për PS4 ose Nintendo Switch.

Aplikacionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një numër aplikacionesh janë të disponueshme për t'u ekzekutuar në Vita, disa prej tyre të instaluar paraprakisht në pajisje, ndërsa të tjerat janë të gjetshme në PlayStation Store të Sony. Aplikacionet e instaluar paraprakisht përfshijnë një shfletues interneti, një aplikacion "Menaxheri i përmbajtjes" për monitorimin e të dhënave të ruajtura në pajisje, një klient emaili, një aplikacion për muzikë, një aplikacion për fotografi, dhe një video lojtar. Shfletuesi i internetit i sistemit mbështet HTML5, cookies dhe JavaScript, por nuk mbështet Adobe Flash. Gjithashtu, përfshihej edhe "Near", një aplikacion i ngjashëm me mediat sociale dhe GPS, që lejonte përdoruesit të shikonin lojtarë të tjerë Vita në zonën e tyre dhe të shihnin çfarë lojërash ose aplikacionesh kishin përdorur ata, me mundësinë për një nivel të kufizuar të interaktivitetit dhe komunikimit. Megjithatë, shumica e funksionalitetit të këtij aplikacioni u çaktivizua në vitin 2015.

Softueri i sistemit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skeda:PlayStation Vita LiveArea.png
Live Area, ndërfaqja e përdoruesit për Vita

Ndryshe nga PSP dhe PlayStation 3, PlayStation Vita nuk përdor ndërfaqen XrossMediaBar. Në vend të kësaj, ai përdor një ndërfaqe të bazuar në ekran me prekje të quajtur LiveArea, e cila përfshin veçori të ndryshme të rrjeteve sociale nëpërmjet rrjetit PlayStation. Çdo lojë ose aplikacion përfaqësohet nga ikonën e saj të rrethit dhe zgjedhja e saj e çon përdoruesin në një panel me opsione të shumta të pranishme, duke përfshirë ekzekutimin e vetë softuerit, duke shkuar në faqen e tij përkatëse të internetit përmes internetit, duke parë nëse ka përditësime të shkarkueshme të disponueshme për softuerin, dhe shikimi i një liste të aktiviteteve të lidhura me të, si furnizimi i lajmeve, të tilla si instalimi i tij ose marrja e trofeve, si për përdoruesin ashtu edhe për të tjerët me të cilët përdoruesi ka ndërvepruar kohët e fundit.

Pritje dhe shitje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krahasimi i PCH-1000 (e bardhë) dhe PCH-2000 (e kuqe), duke treguar ekranet e ndryshme të përdorura

Sipas mbledhësit të recensioneve në Metacritic, lëshimi origjinal i harduerit të Vita-s u prit me mirësi nga kritikët, megjithëse u shfaqën disa shqetësime. Redaktori i Metacritic, Jason Dietz, vuri në dukje se recensuesit lavdëruan dizajnin aktual të harduerit dhe sistemin operativ të Vita-s, por shprehen disa shqetësime në lidhje me prakticitetin e tij, veçanërisht në konkurrencën e vitit 2012 dhe më tej, ku telefonat celularë me ekrane të mëdha dhe lojëra të lira ishin të përhapura si alternativa. Që nga fillimi i tij në perëndim në shkurt të vitit 2012, nga 44 vlerësime nga kritikët profesionistë, 9 u klasifikuan si "Shkëlqyeshëm", 29 si "Mirë", 6 si "Të përzier" dhe 0 si "Keq" ose "Shumë keq".

Trashëgimia dhe ndikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vita u konsiderua një dështim komercial për Sony. Në vitin 2018, Sony njoftoi se nuk do të kishte pasardhës të linjës së pajisjeve të dorës Vita/PSP. Me suksesin e pajisjeve dore Nintendo Switch dhe Steam Deck që lëvizin në vitet 2020, botimet vunë në pikëpyetje vendimin e Sony për të braktisur tregun. Në vitin 2023, Sony njoftoi "Projekt Q", një kontrollues me një ekran 8 inç për PlayStation 5 që do të ofronte përvojën e lojës në distancë, siç ishte në një lojë Vita ose në TV duke përdorur Wii U GamePad. Më pas, produkti u emërua PlayStation Portal dhe u lëshua më 15 nëntor 2023.[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Guardian-2013-01-04
  2. ^ "なぜ、いまPS Vitaがオススメなのか? PS Vitaのデータを、ハードとソフトの両面から、分析してみよう". Famitsu (në japonisht). Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2014. Marrë më 31 korrik 2014.
  3. ^ Cano, Jiménez (17 qershor 2015). "Vender medio millón de algo que vale 400 euros en España tiene su mérito". El País (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2023. Marrë më 17 qershor 2015.
  4. ^ "Jeux vidéo: retour à la croissance pour un marché français tiré par les consoles". La Tribune (në frëngjisht). 10 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2023. Marrë më 18 qershor 2015.
  5. ^ Leadbetter, Richard (2013-09-21). "Mark Cerny: lead architect of... PlayStation Vita?". Eurogamer.net (në anglisht). Marrë më 2023-10-12.
  6. ^ Gloria Sin. "Sony reveals 26 PS Vita launch titles for Japan". ZDNet.
  7. ^ "PlayStation's first Remote Play dedicated device, PlayStation Portal remote player, to launch later this year at $199.99". PlayStation.Blog (në anglishte amerikane). 2023-08-23. Marrë më 2023-08-23.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: PlayStation Vita – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "note", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="note"/>