Qarku Yssingeaux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qarku Yssingeaux
qarku
Popullsia
 • Gjithsej83.233

Qarku Yssingeaux (frëngjisht: Arrondissement d'Yssingeaux) është një qarkudepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra i qarkut është Yssingeaux. Ka sipërfaqe 1159.72km2 dhe popullsi 83233 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku Yssingeaux aktualisht përbëhet nga 9 kantone dhe 44 komuna.

Kanton Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE
Aurec-sur-Loire 6035 (2014) 22.44 269 ban./km² 4330
Bas-en-Basset 7387 (2014) 165.21 45 ban./km² 4303
Monistrol-sur-Loire 13645 (2014) 126.6 108 ban./km² 4314
Montfaucon-en-Velay 7268 (2014) 193.15 38 ban./km² 4315
Saint-Didier-en-Velay 15439 (2014) 109.47 141 ban./km² 4322
Sainte-Sigolène 9528 (2014) 69.53 137 ban./km² 4335
Tence 8351 (2014) 109.47 42 ban./km² 4327
Yssingeaux 12116 (2014) 205.43 59 ban./km² 4329
Komunë dhe Kodi INSEE
1. Araules (43007) 2. Aurec-sur-Loire (43012) 3. Bas-en-Basset (43020) 4. Beaux (43024)
5. Beauzac (43025) 6. Bessamorel (43028) 7. Boisset (43034) 8. Le Chambon-sur-Lignon (43051)
9. La Chapelle-d'Aurec (43058) 10. Chenereilles (43069) 11. Dunières (43087) 12. Grazac (43102)
13. Lapte (43114) 14. Malvalette (43127) 15. Le Mas-de-Tence (43129) 16. Mazet-Saint-Voy (43130)
17. Monistrol-sur-Loire (43137) 18. Montfaucon-en-Velay (43141) 19. Montregard (43142) 20. Pont-Salomon (43153)
21. Raucoules (43159) 22. Retournac (43162) 23. Riotord (43163) 24. Saint-André-de-Chalencon (43166)
25. Saint-Bonnet-le-Froid (43172) 26. Saint-Didier-en-Velay (43177) 27. Saint-Ferréol-d'Auroure (43184) 28. Saint-Jeures (43199)
29. Saint-Julien-Molhesabate (43204) 30. Saint-Julien-du-Pinet (43203) 31. Saint-Just-Malmont (43205) 32. Saint-Maurice-de-Lignon (43211)
33. Saint-Pal-de-Chalencon (43212) 34. Saint-Pal-de-Mons (43213) 35. Saint-Romain-Lachalm (43223) 36. Saint-Victor-Malescours (43227)
37. Sainte-Sigolène (43224) 38. Solignac-sous-Roche (43240) 39. La Séauve-sur-Semène (43236) 40. Tence (43244)
41. Tiranges (43246) 42. Valprivas (43249) 43. Les Villettes (43265) 44. Yssingeaux (43268)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196261.693—    
196861.357−0.5%
197560.832−0.9%
198262.785+3.2%
199066.894+6.5%
199971.764+7.3%
200679.025+10.1%
200779.839+1.0%
200981.797+2.5%
201183.180+1.7%
201283.848+0.8%
201384.292+0.5%
201483.233−1.3%

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]