Kantoni Bas-en-Basset

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Bas-en-Basset
kanton
Popullsia
 • Gjithsej7.387

Kantoni Bas-en-Basset (frëngjisht: Canton de Bas-en-Basset) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Bas-en-Basset. Ka sipërfaqe 165,21km2 dhe popullsi 7387 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Saint-Bonnet-le-Château në veri, kantoni Craponne-sur-Arzon në perëndim, kantoni Retournac në jug, kantoni Monistrol-sur-Loire në jug-lindje dhe kantoni Aurec-sur-Loire në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Bas-en-Basset aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Komunë Oksitanishtja Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Bas-en-Basset Bas de Bassès 4314 (2014) 46,76 92 ban./km² 43020 43210
Boisset Boisset de Velai 309 (2014) 14,04 22 ban./km² 43034 43500
Malvalette Malvaleta d'Aurec 798 (2014) 21,01 38 ban./km² 43127 43210
Saint-Pal-de-Chalencon Sant Paul de Chalencon 1016 (2014) 28,95 35 ban./km² 43212 43500
Tiranges Tiranjas 468 (2014) 26,83 17 ban./km² 43246 43530
Valprivas Vauprivàs 482 (2014) 23,66 20 ban./km² 43249 43210

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1945-1946 - Louis de Favier de Lachomette (Te djathtët e ndryshëm)
  • 1946-1976 - Jean de Lachomette (Te djathtët e ndryshëm pastaj RI)
  • 1976-1982 - Antoine Dupuy (Te djathtët e ndryshëm)
  • 1982-2001 - Urbain Martin (UDF-PR)
  • 2001-2014 - Joseph Chapuis (Te djathtët e ndryshëm)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17939.329—    
187610.443+11.9%
188610.510+0.6%
19625.431−48.3%
19685.149−5.2%
19754.809−6.6%
19824.843+0.7%
19905.299+9.4%
19995.838+10.2%
20066.698+14.7%
20076.743+0.7%
20096.943+3.0%
20117.272+4.7%
20127.353+1.1%
20137.375+0.3%
20147.387+0.2%

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]