Kantoni Le Puy-en-Velay-Est

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Le Puy-en-Velay-Est
Canton du Puy-en-Velay-Est
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Le Puy-en-Velay
Kryeqëndra Le Puy-en-Velay
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°03′V 3°53′L / 45.05°V 3.88°L / 45.05; 3.88 (Kantoni Le Puy-en-Velay-Est)Koordinatat: 45°03′V 3°53′L / 45.05°V 3.88°L / 45.05; 3.88 (Kantoni Le Puy-en-Velay-Est)
Lartësia 598 - 920 m (n.n.d)
Popullsia 11.284 banorë 2014
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi statistikor INSEE 4331
Kantoni Le Puy-en-Velay-Est – harta_foto

Kantoni Le Puy-en-Velay-Est (frëngjisht: Canton du Puy-en-Velay-Est) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Puy-en-Velay. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 11284 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Puy-en-Velay-Est aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Blavozy 1642 (2014) 6.38 257 ban./km² 43032 43700
Brives-Charensac 4153 (2014) 4.87 853 ban./km² 43041 43700
Le Puy-en-Velay (pjesë) 1943 (2014) –  –  ban./km² 43157 43000
Saint-Germain-Laprade 3546 (2014) 28.09 126 ban./km² 43190 43700

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
199010.761—    
199910.723−0.4%
200611.013+2.7%
201111.290+2.5%
201211.302+0.1%
201411.284−0.2%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]