Kantoni Le Puy-en-Velay-Nord

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Le Puy-en-Velay-Nord
Canton du Puy-en-Velay-Nord
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Le Puy-en-Velay
Kryeqëndra Le Puy-en-Velay
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°03′V 3°53′L / 45.05°V 3.88°L / 45.05; 3.88 (Kantoni Le Puy-en-Velay-Nord)Koordinatat: 45°03′V 3°53′L / 45.05°V 3.88°L / 45.05; 3.88 (Kantoni Le Puy-en-Velay-Nord)
Lartësia 562 - 937 m (n.n.d)
Popullsia 10.272 banorë 2014
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi statistikor INSEE 4319
Kantoni Le Puy-en-Velay-Nord – harta_foto

Kantoni Le Puy-en-Velay-Nord (frëngjisht: Canton du Puy-en-Velay-Nord) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Puy-en-Velay. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 10272 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Puy-en-Velay-Nord aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Aiguilhe 1574 (2014) 1,1 1428 ban./km² 43002 43000
Chadrac 2620 (2014) 2,48 1056 ban./km² 43046 43770
Chaspinhac 801 (2014) 16,44 49 ban./km² 43061 43700
Malrevers 749 (2014) 14,09 53 ban./km² 43126 43800
Le Monteil 625 (2014) 2,22 282 ban./km² 43140 43000
Polignac 2821 (2014) 33,05 85 ban./km² 43152 43000
Le Puy-en-Velay (pjesë) 1082 (2014) –  –  ban./km² 43157 43000

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19909.871—    
199910.201+3.3%
200610.313+1.1%
201110.136−1.7%
201210.227+0.9%
201410.272+0.4%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]