Kantoni Saint-Paulien

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Paulien
Canton de Saint-Paulien
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Le Puy-en-Velay
Kryeqëndra Saint-Paulien
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°08′14″V 3°48′49″L / 45.137222°V 3.813611°L / 45.137222; 3.813611 (Kantoni Saint-Paulien)Koordinatat: 45°08′14″V 3°48′49″L / 45.137222°V 3.813611°L / 45.137222; 3.813611 (Kantoni Saint-Paulien)
Lartësia 528-1098 m (n.n.d)
Sipërfaqja 113,77 km2
Popullsia 5.620 banorë 2014
Dendësia 49
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi statistikor INSEE 4324
Kantoni Saint-Paulien – harta_foto

Kantoni Saint-Paulien (frëngjisht: Canton de Saint-Paulien) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Paulien. Ka sipërfaqe 113.77km2 dhe popullsi 5620 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Paulien aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Blanzac 368 (2014) 8.58 43 ban./km² 43030 43350
Borne 423 (2014) 5.48 77 ban./km² 43036 43350
Lavoûte-sur-Loire 862 (2014) 10.16 85 ban./km² 43119 43800
Lissac 267 (2014) 12.03 22 ban./km² 43122 43350
Saint-Geneys-près-Saint-Paulien 311 (2014) 16.49 19 ban./km² 43187 43350
Saint-Paulien 2400 (2014) 40.63 59 ban./km² 43216 43350
Saint-Vincent 989 (2014) 20.4 48 ban./km² 43230 43800

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19624.293—    
19684.039−5.9%
19753.852−4.6%
19824.150+7.7%
19904.346+4.7%
19994.542+4.5%
20065.090+12.1%
20115.481+7.7%
20135.572+1.7%
20145.620+0.9%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]