Kantoni Saugues

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saugues
Canton de Saugues
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Saugues

Saugues.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Brioude
Kryeqëndra Saugues
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44°57′36″V 3°32′46″L / 44.959874°V 3.546089°L / 44.959874; 3.546089 (Kantoni Saugues)Koordinatat: 44°57′36″V 3°32′46″L / 44.959874°V 3.546089°L / 44.959874; 3.546089 (Kantoni Saugues)
Popullsia 3.660 banorë 2014
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi statistikor INSEE 4325
Vendndodhja
Kantoni Saugues – harta_foto

Kantoni Saugues (frëngjisht: Canton de Saugues) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saugues. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 3660 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saugues aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Alleyras (pjesë) 34 (2013) –  –  ban./km² 43005 43580
Chanaleilles 189 (2013) 48.52 4 ban./km² 43054 43170
Croisances 33 (2013) 7.37 5 ban./km² 43081 43580
Cubelles 144 (2013) 12.13 12 ban./km² 43083 43170
Esplantas 98 (2013) 10.4 9 ban./km² 43090 43170
Grèzes 206 (2013) 35.79 6 ban./km² 43104 43170
Monistrol-d’Allier 206 (2013) 27.32 8 ban./km² 43136 43580
Saint-Christophe-d’Allier 93 (2013) 19.3 5 ban./km² 43173 43340
Saint-Préjet-d’Allier 160 (2013) 24.46 7 ban./km² 43220 43580
Saint-Vénérand 50 (2013) 9.68 5 ban./km² 43225 43580
Saugues 1801 (2013) 78.8 23 ban./km² 43234 43170
Thoras 243 (2013) 37.56 5 ban./km² 43245 43170
Vazeilles-près-Saugues 39 (2013) 6.73 6 ban./km² 43255 43580
Venteuges 354 (2013) 39.35 9 ban./km² 43256 43170

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19904.148—    
19994.726+13.9%
20063.877−18.0%
20113.720−4.0%
20123.660−1.6%
20143.614−1.3%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]