Kantoni Auzon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Auzon
Canton d'Auzon
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Auzon

Sainte-Florine.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Brioude
Kryeqëndra Auzon
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°23′31″V 3°22′19″L / 45.3920°V 3.3720°L / 45.3920; 3.3720 (Kantoni Auzon)Koordinatat: 45°23′31″V 3°22′19″L / 45.3920°V 3.3720°L / 45.3920; 3.3720 (Kantoni Auzon)
Lartësia 393 - 1132 m (n.n.d)
Sipërfaqja 167,8 km2
Popullsia 9.250 banorë (2014)
Dendësia 55
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi statistikor INSEE 4302
Vendndodhja
Kantoni Auzon – harta_foto

Kantoni Auzon (frëngjisht: Canton d'Auzon) ishte një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Auzon. Ka sipërfaqe 167,8km2 dhe popullsi 9250 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Saint-Germain-l'Herm në veri-lindje, kantoni Jumeaux në veri, kantoni Saint-Germain-Lembron në veri-perëndim, kantoni Blesle në jug-perëndim, kantoni Brioude-Nord dhe kantoni Brioude-Sud në jug, kantoni Paulhaguet në jug-lindje dhe kantoni La Chaise-Dieu dhe kantoni Arlanc në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Auzon aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Komunë Oksitanishtja Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Agnat Anhac 189 (2013) 19,65 10 ban./km² 43001 43100
Auzon Auson 876 (2013) 16,96 52 ban./km² 43016 43390
Azérat Aserac 266 (2013) 18,11 15 ban./km² 43017 43390
Champagnac-le-Vieux Champanhac lo Vielh 222 (2013) 20,61 11 ban./km² 43052 43440
Chassignolles Chacinhòla 72 (2013) 18,27 4 ban./km² 43064 43440
Frugerès-les-Mines Frogeiras de Lende 538 (2013) 1,08 498 ban./km² 43099 43250
Lempdes-sur-Allagnon Lende 1326 (2013) 10,4 128 ban./km² 43120 43410
Sainte-Florine Santa Florina 3047 (2013) 7,67 397 ban./km² 43185 43250
Saint-Hilaire Sant Alari 171 (2013) 14,64 12 ban./km² 43193 43390
Saint-Vert Sant Ver 111 (2013) 20,67 5 ban./km² 43226 43440
Vergongheon Vergonjon 1846 (2013) 12,61 146 ban./km² 43258 43360
Vézézoux Vesedon 568 (2013) 7,13 80 ban./km² 43261 43390

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196210.196—    
196810.417+2.2%
197510.303−1.1%
198210.066−2.3%
19909.256−8.0%
19998.840−4.5%
20069.132+3.3%
20079.161+0.3%
20099.305+1.6%
20109.317+0.1%
20119.284−0.4%
20129.261−0.2%
20139.232−0.3%
20149.250+0.2%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]