Kantoni Vorey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Vorey
Canton de Vorey
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Le Puy-en-Velay
Kryeqëndra Vorey
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°11′11″V 3°54′33″L / 45.186292°V 3.90927°L / 45.186292; 3.90927 (Kantoni Vorey)Koordinatat: 45°11′11″V 3°54′33″L / 45.186292°V 3.90927°L / 45.186292; 3.90927 (Kantoni Vorey)
Lartësia 495 - 1089 m (n.n.d)
Sipërfaqja 168,31 km2
Popullsia 5.615 banorë 2014
Dendësia 33
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi statistikor INSEE 4328
Kantoni Vorey – harta_foto

Kantoni Vorey (frëngjisht: Canton de Vorey) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Vorey. Ka sipërfaqe 168.31km2 dhe popullsi 5615 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Vorey aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Beaulieu 998 (2013) 22.27 45 Einw./km² 43021 43800
Chamalières-sur-Loire 495 (2013) 13.4 37 ban./km² 43049 43800
Mézères 161 (2013) 8.58 19 ban./km² 43134 43800
Roche-en-Régnier 488 (2013) 26.92 18 ban./km² 43164 43810
Rosières 1526 (2013) 26,82 57 ban./km² 43165 43800
Saint-Pierre-du-Champ 510 (2013) 31.09 16 ban./km² 43217 43130
Vorey 1440 (2013) 39.23 37 ban./km² 43267 43800

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19625.490—    
19684.899−10.8%
19754.733−3.4%
19824.711−0.5%
19904.871+3.4%
19995.021+3.1%
20065.316+5.9%
20115.456+2.6%
20125.526+1.3%
20135.618+1.7%
20145.615−0.1%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]