Kantoni Le Monastier-sur-Gazeille

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Le Monastier-sur-Gazeille
kanton
Popullsia
 • Gjithsej4.063

Kantoni Le Monastier-sur-Gazeille (frëngjisht: Canton du Monastier-sur-Gazeille) ishte një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Le Monastier-sur-Gazeille. Ka sipërfaqe 190,77km2 dhe popullsi 4063 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Saint-Julien-Chapteuil në veri-lindje, kantoni Le Puy-en-Velay-Sud-Est në veri-perëndim, kantoni Solignac-sur-Loire në perëndim, kantoni Pradelles në jug-perëndim, kantoni Coucouron në jug, kantoni Montpezat-sous-Bauzon në jug-lindje dhe kantoni Fay-sur-Lignon në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Monastier-sur-Gazeille aktualisht përbëhet nga 11 komuna.

Komunë Oksitanishtja Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Alleyrac Alairac 118 (2013) 11,34 10 ban./km² 43004 43150
Chadron Chadron 275 (2013) 13,62 20 ban./km² 43047 43150
Freycenet-la-Cuche Fraissenet de la Cucha 111 (2013) 16,25 7 ban./km² 43097 43150
Freycenet-la-Tour Fraissenet de la Tor 100 (2013) 7,93 13 ban./km² 43098 43150
Goudet Godet de Lèir 57 (2013) 4,5 13 ban./km² 43101 43150
Laussonne Laussona 1015 (2013) 25,11 40 ban./km² 43115 43150
Le Monastier-sur-Gazeille Lo Monestier de Gaselha 1772 (2013) 39,39 45 ban./km² 43135 43150
Moudeyres Modeiras 102 (2013) 9,25 11 ban./km² 43144 43150
Présailles Presalhas 144 (2013) 22,23 7 ban./km² 43156 43150
Saint-Martin-de-Fugères Sant Martin de Frogeiras 204 (2013) 20,87 10 ban./km² 43210 43150
Salettes Saletas 145 (2013) 20,28 7 ban./km² 43231 43150

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179311.052—    
187613.275+20.1%
19626.511−51.0%
19686.064−6.9%
19755.324−12.2%
19824.882−8.3%
19904.414−9.6%
19994.043−8.4%
20064.053+0.2%
20074.072+0.5%
20094.105+0.8%
20114.076−0.7%
20124.042−0.8%
20134.043+0.0%
20144.063+0.5%

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]