Kantoni Sainte-Sigolène

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Sainte-Sigolène
Canton de Sainte-Sigolène
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Yssingeaux
Kryeqëndra Sainte-Sigolène
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°14′28″V 4°14′05″L / 45.241176°V 4.234735°L / 45.241176; 4.234735 (Kantoni Sainte-Sigolène)Koordinatat: 45°14′28″V 4°14′05″L / 45.241176°V 4.234735°L / 45.241176; 4.234735 (Kantoni Sainte-Sigolène)
Lartësia 505 - 969 m (n.n.d)
Sipërfaqja 69,53 km2
Popullsia 9.528 banorë 2014
Dendësia 137
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi statistikor INSEE 4335
Kantoni Sainte-Sigolène – harta_foto

Kantoni Sainte-Sigolène (frëngjisht: Canton de Sainte-Sigolène) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Sainte-Sigolène. Ka sipërfaqe 69.53km2 dhe popullsi 9528 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Sainte-Sigolène aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Saint-Pal-de-Mons 2225 (2013) 27.11 82 ban./km² 43213 43620
Sainte-Sigolène 5987 (2013) 30.64 195 ban./km² 43224 43600
Les Villettes 1285 (2013) 11.78 109 ban./km² 43265 43600

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19907.370—    
19998.031+9.0%
20068.842+10.1%
20119.282+5.0%
20129.374+1.0%
20139.497+1.3%
20149.528+0.3%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]