Kantoni Le Puy-en-Velay-Sud-Ouest

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Le Puy-en-Velay-Sud-Ouest
Canton du Puy-en-Velay-Sud-Ouest
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Le Puy-en-Velay
Kryeqëndra Le Puy-en-Velay
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°03′V 3°53′L / 45.05°V 3.88°L / 45.05; 3.88 (Kantoni Le Puy-en-Velay-Sud-Ouest)Koordinatat: 45°03′V 3°53′L / 45.05°V 3.88°L / 45.05; 3.88 (Kantoni Le Puy-en-Velay-Sud-Ouest)
Lartësia 600 - 888 m (n.n.d)
Popullsia 7.914 banorë 2014
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi statistikor INSEE 4333
Kantoni Le Puy-en-Velay-Sud-Ouest – harta_foto

Kantoni Le Puy-en-Velay-Sud-Ouest (frëngjisht: Canton du Puy-en-Velay-Sud-Ouest) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Puy-en-Velay. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 8119 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Puy-en-Velay-Sud-Ouest aktualisht përbëhet nga 2 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Le Puy-en-Velay (pjesë) 4659 (2014) –  –  ban./km² 43157 43000
Vals-près-le-Puy 3345 (2014) 5,12 653 ban./km² 43251 43750

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19908.249—    
19998.119−1.6%
20068.018−1.2%
20118.358+4.2%
20128.079−3.3%
20147.914−2.0%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]