Kantoni Retournac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Retournac
Canton de Retournac
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Yssingeaux
Kryeqëndra Retournac
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°12′02″V 4°02′08″L / 45.200487°V 4.035633°L / 45.200487; 4.035633 (Kantoni Retournac)Koordinatat: 45°12′02″V 4°02′08″L / 45.200487°V 4.035633°L / 45.200487; 4.035633 (Kantoni Retournac)
Lartësia 479 - 1064 m (n.n.d)
Sipërfaqja 71,61 km2
Popullsia 3.464 banorë 2014
Dendësia 48
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi Postar 43130
Kodi statistikor INSEE 4321
Kantoni Retournac – harta_foto

Kantoni Retournac (frëngjisht: Canton de Retournac) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Retournac. Ka sipërfaqe 71.61km2 dhe popullsi 3464 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Retournac aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Retournac 2837 (2013) 45.76 62 ban./km² 43162 43130
Saint-André-de-Chalencon 343 (2013) 17.2 20 ban./km² 43166 43130
Solignac-sous-Roche 227 (2013) 8.65 26 ban./km² 43240 43130

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19623.447—    
19683.213−6.8%
19753.024−5.9%
19822.719−10.1%
19902.662−2.1%
19992.722+2.3%
20063.083+13.3%
20113.293+6.8%
20123.350+1.7%
20143.464+3.4%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]