Kantoni Solignac-sur-Loire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Solignac-sur-Loire
Canton de Solignac-sur-Loire
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Le Puy-en-Velay
Kryeqëndra Solignac-sur-Loire
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44°58′03″V 3°53′10″L / 44.967571°V 3.886008°L / 44.967571; 3.886008 (Kantoni Solignac-sur-Loire)Koordinatat: 44°58′03″V 3°53′10″L / 44.967571°V 3.886008°L / 44.967571; 3.886008 (Kantoni Solignac-sur-Loire)
Lartësia 647 - 1332 m (n.n.d)
Sipërfaqja 134,07 km2
Popullsia 5.906 banorë 2014
Dendësia 44
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi Postar 43370
Kodi statistikor INSEE 4326
Kantoni Solignac-sur-Loire – harta_foto

Kantoni Solignac-sur-Loire (frëngjisht: Canton de Solignac-sur-Loire) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Solignac-sur-Loire. Ka sipërfaqe 134.07km2 dhe popullsi 5906 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Solignac-sur-Loire aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Bains 1335 (2013) 37.56 76 ban./km² 43018 43370
Le Brignon 601 (2013) 34.9 17 ban./km² 43039 43370
Cussac-sur-Loire 1728 (2013) 10.27 168 ban./km² 43084 43370
Saint-Christophe-sur-Dolaison 960 (2013) 27.34 35 ban./km² 43174 43370
Solignac-sur-Loire 1239 (2013) 24 52 ban./km² 43241 43370

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19623.479—    
19683.415−1.8%
19753.668+7.4%
19824.354+18.7%
19904.765+9.4%
19994.919+3.2%
20065.381+9.4%
20095.694+5.8%
20115.780+1.5%
20125.812+0.6%
20135.863+0.9%
20145.906+0.7%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]