Kantoni Allègre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Allègre
Canton d'Allègre
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Allègre

Céaux-d'Allègre.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Le Puy-en-Velay
Kryeqëndra Allègre
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°12′01″V 3°42′45″L / 45.200278°V 3.7125°L / 45.200278; 3.7125 (Kantoni Allègre)Koordinatat: 45°12′01″V 3°42′45″L / 45.200278°V 3.7125°L / 45.200278; 3.7125 (Kantoni Allègre)
Lartësia 600 - 1195 m (n.n.d)
Sipërfaqja 174,76 km2
Popullsia 2.807 banorë (2014)
Dendësia 16
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi statistikor INSEE 4301
Vendndodhja
Kantoni Allègre – harta_foto

Kantoni Allègre (frëngjisht: Canton d'Allègre) ishte një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Allègre. Ka sipërfaqe 174.76km2 dhe popullsi 2807 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Craponne-sur-Arzon në veri-lindje, kantoni La Chaise-Dieu në veri, kantoni Paulhaguet në perëndim, kantoni Langeac në jug-perëndim, kantoni Loudes në jug, kantoni Saint-Paulien në jug-lindje dhe kantoni Vorey në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Allègre aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Komunë Oksitanishtja Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Allègre Alègre 955 (2014) 23,57 41 ban./km² 43003 43270
Bellevue-la-Montagne Sant Just de Chaumelis 420 (2014) 32,74 13 ban./km² 43026 43350
Céaux-d'Allègre Ciaus d'Alègre 466 (2014) 32,41 14 ban./km² 43043 43270
La Chapelle-Bertin La Chapèla d'Alègre 55 (2014) 11,29 5 ban./km² 43057 43270
Fix-Saint-Geneys Fitz e Sant Genèis 130 (2014) 7,91 16 ban./km² 43095 43270
Monlet Montlet 368 (2014) 35,7 11 ban./km² 43138 43270
Varennes-Saint-Honorat Varenas 29 (2014) 11,91 2 ban./km² 43252 43270
Vernassal Vernassau de Fitz 364 (2014) 19,23 19 ban./km² 43259 43270

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17936.755—    
18768.913+31.9%
19624.936−44.6%
19684.515−8.5%
19753.998−11.5%
19823.462−13.4%
19903.111−10.1%
19992.856−8.2%
20062.998+5.0%
20072.992−0.2%
20092.965−0.9%
20112.946−0.6%
20122.903−1.5%
20132.853−1.7%
20142.807−1.6%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]