Kantoni Pradelles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Pradelles
Canton de Pradelles
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Pradelles

Pradelles.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Le Puy-en-Velay
Kryeqëndra Pradelles
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44°46′19″V 3°53′02″L / 44.7719°V 3.8838°L / 44.7719; 3.8838 (Kantoni Pradelles)Koordinatat: 44°46′19″V 3°53′02″L / 44.7719°V 3.8838°L / 44.7719; 3.8838 (Kantoni Pradelles)
Lartësia 689 - 1342 m (n.n.d)
Sipërfaqja 205,61 km2
Popullsia 2.733 banorë (2014)
Dendësia 13
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi statistikor INSEE 4318
Vendndodhja
Kantoni Pradelles – harta_foto

Kantoni Pradelles (frëngjisht: Canton de Pradelles) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pradelles. Ka sipërfaqe 205.61km2 dhe popullsi 2733 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Pradelles aktualisht përbëhet nga 11 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Arlempdes 133 (2014) 13.74 10 ban./km² 43008 43490
Barges 77 (2014) 7.02 11 ban./km² 43019 43340
Lafarre 63 (2014) 13.02 5 ban./km² 43109 43490
Landos 907 (2014) 36.51 25 ban./km² 43111 43340
Pradelles 580 (2014) 17.48 33 ban./km² 43154 43420
Rauret 179 (2014) 20.75 9 ban./km² 43160 43340
Saint-Arcons-de-Barges 121 (2014) 15.38 8 ban./km² 43168 43420
Saint-Étienne-du-Vigan 101 (2014) 9.43 11 ban./km² 43180 43420
Saint-Haon 315 (2014) 37.57 8 ban./km² 43192 43340
Saint-Paul-de-Tartas 207 (2014) 27.47 8 ban./km² 43215 43420
Vielprat 50 (2014) 7.24 7 ban./km² 43263 43490

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean Allègre (UDF)
  • 1998-2004 - Guy Hilaire (Te djathtët e ndryshëm)
  • 2004-2011 - Marc Liabeuf (Te majte e ndryshëm)
  • 2011-2015 - Jean-Louis Reynaud (Te djathtët e ndryshëm)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19625.369—    
19684.745−11.6%
19754.071−14.2%
19823.554−12.7%
19903.157−11.2%
19992.788−11.7%
20062.835+1.7%
20112.817−0.6%
20122.812−0.2%
20132.775−1.3%
20142.733−1.5%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]