Kantoni Tence

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Tence
Canton de Tence
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Yssingeaux
Kryeqëndra Tence
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°06′45″V 4°17′36″L / 45.112423°V 4.293231°L / 45.112423; 4.293231 (Kantoni Tence)Koordinatat: 45°06′45″V 4°17′36″L / 45.112423°V 4.293231°L / 45.112423; 4.293231 (Kantoni Tence)
Lartësia 749 - 1287 m (n.n.d)
Sipërfaqja 200,24 km2
Popullsia 8.351 banorë 2014
Dendësia 41,7 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi statistikor INSEE 4327
Kantoni Tence – harta_foto

Kantoni Tence (frëngjisht: Canton de Tence) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Tence. Ka sipërfaqe 200.24km2 dhe popullsi 8351 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Tence aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Le Chambon-sur-Lignon 2570 (2013) 41.71 62 ban./km² 43051 43400
Chenereilles 319 (2013) 14.42 22 ban./km² 43069 43190
Le Mas-de-Tence 185 (2013) 12.83 14 ban./km² 43129 43190
Mazet-Saint-Voy 1140 (2013) 45.02 25 ban./km² 43130 43590
Saint-Jeures 951 (2013) 34.14 28 ban./km² 43199 43200
Tence 3149 (2013) 52.12 98 ban./km² 43244 43190

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19629.651—    
19688.899−7.8%
19758.277−7.0%
19827.783−6.0%
19907.852+0.9%
19997.734−1.5%
20068.279+7.0%
20078.328+0.6%
20118.360+0.4%
20128.351−0.1%
20138.314−0.4%
20148.351+0.4%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]