Kantoni Saint-Didier-en-Velay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Didier-en-Velay
Canton de Saint-Didier-en-Velay
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Yssingeaux
Kryeqëndra Saint-Didier-en-Velay
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°18′00″V 4°16′48″L / 45.299941°V 4.280046°L / 45.299941; 4.280046 (Kantoni Saint-Didier-en-Velay)Koordinatat: 45°18′00″V 4°16′48″L / 45.299941°V 4.280046°L / 45.299941; 4.280046 (Kantoni Saint-Didier-en-Velay)
Lartësia 457 - 1008 m (n.n.d)
Sipërfaqja 109,47 km2
Popullsia 15.439 banorë 2014
Dendësia 141
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi statistikor INSEE 4322
Kantoni Saint-Didier-en-Velay – harta_foto

Kantoni Saint-Didier-en-Velay (frëngjisht: Canton de Saint-Didier-en-Velay) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Didier-en-Velay. Ka sipërfaqe 109.47km2 dhe popullsi 14437 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Didier-en-Velay aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Pont-Salomon 1979 (2013) 8,43 235 ban./km² 43153 43330
Saint-Didier-en-Velay 3473 (2013) 25,56 136 ban./km² 43177 43140
Saint-Ferréol-d’Auroure 2423 (2013) 10,85 223 ban./km² 43184 43330
Saint-Just-Malmont 4158 (2013) 23,28 179 ban./km² 43205 43240
Saint-Romain-Lachalm 1072 (2013) 19,02 56 ban./km² 43223 43620
Saint-Victor-Malescours 834 (2013) 14,47 58 ban./km² 43227 43140
La Séauve-sur-Semène 1457 (2013) 7,86 185 ban./km² 43236 43140

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19629.248—    
19689.439+2.1%
19759.139−3.2%
198210.079+10.3%
199012.046+19.5%
199913.157+9.2%
200614.307+8.7%
200714.337+0.2%
201115.189+5.9%
201215.359+1.1%
201415.439+0.5%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]