Kantoni Yssingeaux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Yssingeaux
Canton d'Yssingeaux
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Yssingeaux
Kryeqëndra Yssingeaux
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°08′37″V 4°07′28″L / 45.1436°V 4.1244°L / 45.1436; 4.1244 (Kantoni Yssingeaux)Koordinatat: 45°08′37″V 4°07′28″L / 45.1436°V 4.1244°L / 45.1436; 4.1244 (Kantoni Yssingeaux)
Lartësia 475 - 1386 m (n.n.d)
Sipërfaqja 205,43 km2
Popullsia 12.116 banorë (2014)
Dendësia 59
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi Postar 43200
Kodi statistikor INSEE 4329
Kantoni Yssingeaux – harta_foto

Kantoni Yssingeaux (frëngjisht: Canton d'Yssingeaux) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Yssingeaux. Ka sipërfaqe 205.43km2 dhe popullsi 12116 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Yssingeaux aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Araules 595 (2014) 31.1 19 ban./km² 43007 43200
Beaux 818 (2014) 16.78 49 ban./km² 43024 43200
Bessamorel 417 (2014) 7.37 57 ban./km² 43028 43200
Grazac 1035 (2014) 21.66 48 ban./km² 43102 43200
Lapte 1687 (2014) 30.75 55 ban./km² 43114 43200
Saint-Julien-du-Pinet 459 (2014) 17.2 27 ban./km² 43203 43200
Yssingeaux 7105 (2014) 80.57 88 ban./km² 43268 43200

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19629.763—    
19689.707−0.6%
19759.790+0.9%
19829.898+1.1%
19909.663−2.4%
199910.400+7.6%
200611.394+9.6%
200711.530+1.2%
201111.928+3.5%
201212.035+0.9%
201312.059+0.2%
201412.116+0.5%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]