Kantoni Monistrol-sur-Loire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Monistrol-sur-Loire
Canton de Monistrol-sur-Loire
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Yssingeaux
Kryeqëndra Monistrol-sur-Loire
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°17′V 4°10′L / 45.29°V 4.17°L / 45.29; 4.17 (Kantoni Monistrol-sur-Loire)Koordinatat: 45°17′V 4°10′L / 45.29°V 4.17°L / 45.29; 4.17 (Kantoni Monistrol-sur-Loire)
Lartësia 422 - 892 m (n.n.d)
Sipërfaqja 126,6 km2
Popullsia 13.645 banorë 2014
Dendësia 107,78 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi statistikor INSEE 4314
Kantoni Monistrol-sur-Loire – harta_foto

Kantoni Monistrol-sur-Loire (frëngjisht: Canton de Monistrol-sur-Loire) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Monistrol-sur-Loire. Ka sipërfaqe 126.6km2 dhe popullsi 13645 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Monistrol-sur-Loire aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Beauzac 2854 (2014) 36.33 79 ban./km² 43025 43590
La Chapelle-d'Aurec 963 (2014) 11.79 82 ban./km² 43058 43120
Monistrol-sur-Loire 11926 (2014) 48.25 183 ban./km² 43137 43120
Saint-Maurice-de-Lignon 2542 (2014) 30.23 84 ban./km² 43211 43200

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19627.208—    
19687.409+2.8%
19757.961+7.5%
19828.894+11.7%
199010.176+14.4%
199911.941+17.3%
200613.986+17.1%
200714.243+1.8%
201114.863+4.4%
201214.929+0.4%
201313.524−9.4%
201413.645+0.9%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]