Kantoni Aurec-sur-Loire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Aurec-sur-Loire
kanton
Popullsia
 • Gjithsej6.035

Kantoni Aurec-sur-Loire (frëngjisht: Canton d'Aurec-sur-Loire) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Aurec-sur-Loire. Ka sipërfaqe 22.44km2 dhe popullsi 6035 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Saint-Bonnet-le-Château në veri, kantoni Bas-en-Basset në perëndim, kantoni Monistrol-sur-Loire në jug, kantoni Saint-Didier-en-Velay në jug-lindje dhe kantoni Firminy në veri-lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Aurec-sur-Loire aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Komunë Oksitanishtja Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Aurec-sur-Loire Aurec de Lèir 6035 (2014) 22.44 269 ban./km² 43012 43110

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17932.104—    
18001.896−9.9%
18062.113+11.4%
18212.407+13.9%
18312.570+6.8%
18362.575+0.2%
18412.591+0.6%
18462.710+4.6%
18512.700−0.4%
18562.812+4.1%
18612.829+0.6%
18662.455−13.2%
18722.531+3.1%
18762.613+3.2%
18812.674+2.3%
18862.599−2.8%
18912.511−3.4%
18962.232−11.1%
19012.568+15.1%
19062.801+9.1%
19112.591−7.5%
19212.095−19.1%
19262.234+6.6%
19312.609+16.8%
19362.668+2.3%
19462.609−2.2%
19542.745+5.2%
19623.106+13.2%
19683.620+16.5%
19753.975+9.8%
19824.248+6.9%
19904.510+6.2%
19994.895+8.5%
20065.229+6.8%
20095.557+6.3%
20105.614+1.0%
20115.675+1.1%
20125.804+2.3%
20135.919+2.0%
20146.035+2.0%

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]