Kantoni Loudes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Loudes
Canton de Loudes
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Loudes

Saint-Vidal.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Le Puy-en-Velay
Kryeqëndra Loudes
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°05′17″V 3°44′51″L / 45.0881°V 3.7476°L / 45.0881; 3.7476 (Kantoni Loudes)Koordinatat: 45°05′17″V 3°44′51″L / 45.0881°V 3.7476°L / 45.0881; 3.7476 (Kantoni Loudes)
Lartësia 547 - 1301 m (n.n.d)
Sipërfaqja 151,16 km2
Popullsia 4.842 banorë (2014)
Dendësia 32
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi statistikor INSEE 4312
Vendndodhja
Kantoni Loudes – harta_foto

Kantoni Loudes (frëngjisht: Canton de Loudes) ishte një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Loudes. Ka sipërfaqe 151,16km2 dhe popullsi 4842 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Saint-Paulien në veri-lindje, kantoni Allègre në veri, kantoni Langeac në perëndim, kantoni Saugues në jug-perëndim, kantoni Cayres në jug, kantoni Solignac-sur-Loire në jug-lindje dhe kantoni Le Puy-en-Velay-Ouest dhe kantoni Le Puy-en-Velay-Nord në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Loudes aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Komunë Oksitanishtja Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Chaspuzac Chaspusac 742 (2014) 9,77 76 ban./km² 43062 43320
Loudes Lodes 895 (2014) 24,33 37 ban./km² 43124 43320
Saint-Jean-de-Nay Sant Joan de Nai 365 (2014) 28,26 13 ban./km² 43197 43320
Saint-Privat-d’Allier Sant Privat de Monistròu 391 (2014) 29,96 13 ban./km² 43221 43580
Saint-Vidal Sant Vidal 572 (2014) 7,71 74 ban./km² 43229 43320
Sanssac-l’Église Sançac 1150 (2014) 15,28 75 ban./km² 43233 43320
Vazeilles-Limandre Vaselhas e Limandra 254 (2014) 11,72 22 ban./km² 43254 43320
Vergezac Sant Remic de Velai 452 (2014) 20,31 22 ban./km² 43257 43320
Le Vernet Lo Vernet 21 (2014) 3,82 6 ban./km² 43260 43320

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17936.926—    
18868.176+18.0%
19624.472−45.3%
19684.077−8.8%
19753.751−8.0%
19823.855+2.8%
19903.980+3.2%
19994.071+2.3%
20064.412+8.4%
20074.466+1.2%
20114.672+4.6%
20124.705+0.7%
20134.766+1.3%
20144.842+1.6%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]