Kantoni Le Puy-en-Velay-Sud-Est

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Le Puy-en-Velay-Sud-Est
Canton du Puy-en-Velay-Sud-Est
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Le Puy-en-Velay
Kryeqëndra Le Puy-en-Velay
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°03′V 3°53′L / 45.05°V 3.88°L / 45.05; 3.88 (Kantoni Le Puy-en-Velay-Sud-Est)Koordinatat: 45°03′V 3°53′L / 45.05°V 3.88°L / 45.05; 3.88 (Kantoni Le Puy-en-Velay-Sud-Est)
Lartësia 600 - 958 m (n.n.d)
Popullsia 11.977 banorë 2014
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi statistikor INSEE 4320
Kantoni Le Puy-en-Velay-Sud-Est – harta_foto

Kantoni Le Puy-en-Velay-Sud-Est (frëngjisht: Canton du Puy-en-Velay-Sud-Est) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Puy-en-Velay. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 11977 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Puy-en-Velay-Sud-Est aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Arsac-en-Velay 1233 (2014) 12.15 101 ban./km² 43010 43700
Coubon 3104 (2014) 22.73 137 ban./km² 43078 43700
Le Puy-en-Velay (pjesë) 7640 (2014) –  –  ban./km² 43157 43000

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
199012.347—    
199912.268−0.6%
200612.280+0.1%
201111.799−3.9%
201211.940+1.2%
201411.977+0.3%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]