Kantoni Le Puy-en-Velay-Ouest

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Le Puy-en-Velay-Ouest
kanton
Popullsia
 • Gjithsej7.225

Kantoni Le Puy-en-Velay-Ouest (frëngjisht: Canton du Puy-en-Velay-Ouest) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Puy-en-Velay. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 7225 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Puy-en-Velay-Ouest aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Ceyssac 408 (2014) 10,86 38 ban./km² 43045 43000
Espaly-Saint-Marcel 3542 (2013) 6,29 563 ban./km² 43089 43000
Le Puy-en-Velay (pjesë) 3275 (2014) –  –  ban./km² 43157 43000

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19908.119—    
19997.759−4.4%
20067.356−5.2%
20117.091−3.6%
20127.187+1.4%
20147.225+0.5%

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]