Kantoni Montfaucon-en-Velay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Montfaucon-en-Velay
Canton de Montfaucon-en-Velay
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Arrondissement Yssingeaux
Kryeqëndra Montfaucon-en-Velay
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°11′08″V 4°18′53″L / 45.185428°V 4.314677°L / 45.185428; 4.314677 (Kantoni Montfaucon-en-Velay)Koordinatat: 45°11′08″V 4°18′53″L / 45.185428°V 4.314677°L / 45.185428; 4.314677 (Kantoni Montfaucon-en-Velay)
Lartësia 630 - 1388 m (n.n.d)
Sipërfaqja 193,15 km2
Popullsia 7.268 banorë (2014)
Dendësia 37,63 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0471
Kodi statistikor INSEE 4315
Kantoni Montfaucon-en-Velay – harta_foto

Kantoni Montfaucon-en-Velay (frëngjisht: Canton de Montfaucon-en-Velay) është një kantondepartamentin Haute-Loire, rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Montfaucon-en-Velay. Ka sipërfaqe 193.15km2 dhe popullsi 7268 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Montfaucon-en-Velay aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Dunières 2886 (2013) 34.75 83 ban./km² 43087 43220
Montfaucon-en-Velay 1265 (2013) 4.99 254 ban./km² 43141 43290
Montregard 616 (2013) 39.93 15 ban./km² 43142 43290
Raucoules 903 (2013) 21.01 43 ban./km² 43159 43290
Riotord 1179 (2013) 51.88 23 ban./km² 43163 43220
Saint-Bonnet-le-Froid 252 (2013) 13.09 19 ban./km² 43172 43290
Saint-Julien-Molhesabate 180 (2013) 27.5 7 ban./km² 43204 43220

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19628.257—    
19687.939−3.9%
19757.561−4.8%
19827.317−3.2%
19907.316−0.0%
19997.046−3.7%
20067.207+2.3%
20077.242+0.5%
20117.318+1.0%
20127.294−0.3%
20137.281−0.2%
20147.268−0.2%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]