Jump to content

Shembja e idhujve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Shëmbja e idhujve)
Shembja e idhujve
Arkivi i filmit
Titulli shqip Shembja e idhujve
Vendi i prodhimit Kelmend
Shqipëri
Viti i prodhimit 1977
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 93:49
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Piro Milkani
Skenari Skënder Drini
Muzika e filmit Feim Ibrahimi
Kameramani Saim Kokona
Drejtori artistik Josif Kromidha
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Llazi Serbo
Genc Metohu
Luan Qerimi
Lazër Filipi
Aktorët tjerë
Serafin Fanko
Robert Ndrenika
Kadri Roshi
Ferdinand Radi

"Shembja e idhujve" është film shqiptar, prodhim i vitit 1977

Me regji nga Piro Milkani, skenari nga Skënder Drini muzika nga Feim Ibrahimi, kurse produksionin e realizoi Shqipëria e re.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekranizim i romanit me të njëjtin titull. Mësuesi i fshatit ka përballë një kryeplak fanatik, priftin Engjëll dhe një kapter policie që i shkaktojnë shumë vështirësi në punën e tij për edukimin e fëmijëve. Malësorët e varfër gjënden midis dilemave pasi ata kanë qënë të detyruar tu nënshtrohen bestytnive dhe pushtetit të dekompozuar. Kryeplaku dhe kapteri bëjnë plane për të vrarë mësuesin.