Jump to content

Shoqata Evropiane e Tenisit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tenis Evrope (e njohur më parë si Shoqata Evropiane e Tenisit) u themelua në Romë, Itali më 31 maj 1975 nga një grup prej 17 federatave kombëtare të tenisit evropian si një organ rajonal drejtues për sportin e tenisit dhe nën patronazhin e Federatës Ndërkombëtare të Tenisit. Tenis Evropa është federata më e madhe rajonale drejtuese e sportit të tenisit, pjesë e Federatës Ndërkombëtare të Tenisit, me 50 shtete anëtare në vitin 2015. [1] [2] [3]

Vendet anëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti Federata Shënime!
Shqipëria Shqipëria Albanian Tennis Federation
Andora Andorra Federcio Andorrana de Tennis
Armenia Armenia Tennis Armenia
Austria Austria Tennis Austria
Azerbajxhani Azerbajxhani
Bjellorusia Bjellorusia
Belgjika Belgjika Royal Belgian Tennis Federation
Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Tennis Association of Bosnia and Herzegovina
Bullgaria Bullgaria
Kroacia Kroacia Croatian Tennis Association
Qipro Qipro Cyprus Tennis Federation
Republika Çeke Republika Çeke
Danimarka Danimarka Dansk Tennis Forbund
Spanja Spanja Royal Spanish Tennis Federation
Estonia Estonia
Finlanda Finlanda
 Franca Fédération Française de Tennis
Gjeorgjia Gjeorgjia
Britania e Madhe Britania e Madhe Lawn Tennis Association
Gjermania Gjermania German Tennis Federation
Greqia Greqia
Hungaria Hungaria
Islanda Islanda
Irlanda Irlanda Tennis Ireland
Izraeli Izraeli Israel Tennis Association
Italia Italia
Kosova Kosova Tennis Federation of Kosovo [1]
LettlandLetonia Letonia
Lituania Lituania Lithuanian Tennis Association
Luksemburgu Luksemburgu Luxembourg Tennis Federation
Lihtenshtajni Lihtenshtajni
Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Macedonian Tennis Federation
Malta Malta
Moldavia Moldavia
Monaku Monako
Mali i Zi Mali i Zi Tennis Federation of Montenegro
Holanda Holanda Royal Dutch Lawn Tennis Association
Norvegjia Norvegjia
Polonia Polonia
flamuri Portugalia Portuguese Tennis Federation
Rumania Rumania Romanian Tennis Federation
Rusia Rusia Russian Tennis Federation
San Marino San Marino
Serbia Serbia Tennis Federation of Serbia
Sllovakia Sllovakia
Sllovenia Sllovenia
Suedia Suedia
Zvicra Zvicra
Turqia Turqia
Ukraina Ukraina

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Kosovo becomes 50th member of Tennis Europe". 28 mars 2015. Marrë më 5 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sport Business – New name for European Tennis Association". Marrë më 2013-04-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "About Tennis Europe". Marrë më 2013-04-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]