Jump to content

Shtigje të luftës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Shtigje lufte)
Shtigje të luftës
Arkivi i filmit
Titulli shqip Shtigje të luftës
Vendi i prodhimit Tiranë
Viti i prodhimit 1974
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 92:56
Ekipi realizues
Regjia Piro Milkani
Skenari Safet Kurti
Skënder Plasari
Muzika e filmit Kujtim Laro
Kameramani Faruk Basha
Drejtori artistik Haxhi Dersha
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Mihal Stefa
Dario Llukaçi
Muharrem Shtylla
Enver Dauti
Aktorët tjerë
Timo Flloko
Robert Ndrenika
Perika Gjezi
Sander Prosi
Ndrek Luca
Albert Vërria

Shtigje të luftës është një film shqiptar i prodhuar në vitin 1974.

Përmbajtja e filmit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarja zhvillohet në Luftën e Dytë Botërore. Kanani një luftëtar i famshëm në të gjithë krahinën e Pezës dhe Shabani një fshatar i vuajtur përballojnë të gjithë djegiet dhe shkatërrimet e fshatit dhe me heroizmin e tyre ngrenë popullin në një hakmarrje të madhe.

Në pah vihet lufta heroike e popullit të Pezës për liri. Figura e karaktere të veçanta e bëjnë këtë film të lehtë e të mprehtë.

Aktorët në role:

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://www.youtube.com/watch?v=u3tXNbg9eao&feature=youtu.be