Dallime mes rishikimeve të "Fushata e parë e Mehmedi II-të në Shqipëri"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Ottoman-Albanian Wars}}
Në 1452, sapo aderuar sulltani [[Perandoria Osmane|osman]], [[Mehmedi II]] '''urdhëroi fushatën e tij të parë kundër [[Skënderbeu]]t''', kreu i [[Lidhja e Lezhës|Lidhjes së Lezhës]]. Menjëherë pas [[Rrethimi i parë i Krujës|rrethimit të parë të Krujës]], [[Murati II]] vdiq në [[Edirne]], dhe pasohet nga djali i tij [[Mehmedi II]].
 
 
==Betejat gjat fushatës==
 
Betejat të cilat u zhvilluan gjatë kësaj fushate jane Beteja e Modricës dhe e Meqadit.
 
===Beteja e Modricës===
{{main|Beteja e Modricës}}
 
===Beteja e Meçadit===
{{main|Beteja e parë e Meçadit}}

Menyja e lëvizjeve