Ndryshimi mes inspektimeve të "Asterisk PBX"

Jump to navigation Jump to search
1 byte removed ,  3 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike duke përdorur AWB
(→‎top: përmirësime teknike duke përdorur AWB)
 
Asterisk i ka të gjitha mundësitë që i ka një sistem PBX, si Voice Mail, Conference Calling, IVR (Interactive Voice Response), Phone Menus dhe Automatic Call Distribution. Përdoruesit mund të krijojnë mundësi të reja duke shkruar Dial Plan skripta në gjuhën e Asterisk, apo duke shkruar module në gjuhën programuese C.
 
Për të lidhur telefona në Linux serverin ku Asterisk punon, apo për të lidhur PSTN (PTT) linjë, serveri duhet të ketë hardware special. Modemi i thjeshtë nuk do të punon. Digium dhe shumë kompani të tjera prodhojnë PCI kartela të përkrahura nga Asterisk, kartela të cilat mundësojnë lidhjen e telefonave të thjeshtë, linjave telefonike (PSTN), T1 dhe E1 linja.
 
Gjithashtu përkrah një numër të VoIP protokolleve, si SIP (Session Initiation Protocol), H323, Skinny (protokoll nga Cisco) dhe IAX (protokoll i ri i shkruar nga programorët e Asterisk).
37.617

edits

Menyja e navigimit