Ndryshimi mes inspektimeve të "Qeveria Rama I"

Jump to navigation Jump to search
306 bytes added ,  8 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 3 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 17) #IABot (v2.0.1
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 4 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 3 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 17) #IABot (v2.0.1)
{{POV}}
===2013===
* [[13 shtator|'''13 shtator''']]''' [[2013]]''' - Kryeministri [[Edi Rama]] gjatë një vizite në Republikën e Kosovës, mban një fjalim në parlamentin e saj. Fjalimi i Ramës ngjalli një sërë kritikash dhe reagimesh për faktin se ky i fundit nuk e pëmendi fare, duke e anashkaluar, rolin dhe kontributin e Ibrahim Rugovës në shtetndërtimin dhe dhënien e lirisë për popullin e Kosovës, duke cituar nga ana tjetër Rexhep Qosen. Fjalimi shkaktoi largimin e menjëhershëm të deputetëve të LDK-së nga salla e Kuvendit. Reagime pati nga shqiptarët brenda dhe jashtë Kosovës.<ref name="Rilindja Demokratike">[http://www.rilindjademokratike.com/web/index.php?option=com_content&view=article&id=2142:tenton-percarjen-ne-kosove-braktiset-ne-kuvend&catid=58:lajme-kyce Edi Rama tenton përçarjen në Kosovë, braktiset në Kuvend]{{Lidhje e thyer}}, ''Rilindja Demokratike'', 13 shtator 2013 - ([http://archive.isSus1m Arkivuar]{{Lidhje e thyer}})</ref><ref name="KosovaSot">[http://www.kosova-sot.info/opinione/a-beri-gafe-rama-ne-kuvendin-e-kosoves A bëri gafë Rama në Kuvendin e Kosovës?] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20131002072539/http://www.kosova-sot.info/opinione/a-beri-gafe-rama-ne-kuvendin-e-kosoves |date=2 tetor 2013 }}, ''Kosova Sot'', Vizituar më 19 shtator 2014</ref><ref name="Balkanweb.com">[http://www.balkanweb.com/m/kryesore/berisha-rama-vizite-percarese-ne-kosove-injoroi-rolin-e-presidentit-rugova-148590.html Berisha: Rama vizitë përçarëse në Kosovë, injoroi rolin e presidentit Rugova] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20130914014133/http://www.balkanweb.com/m/kryesore/berisha-rama-vizite-percarese-ne-kosove-injoroi-rolin-e-presidentit-rugova-148590.html |date=14 shtator 2013 }}, [http://archive.isImzYM Arkivuar]{{Lidhje e thyer}}. ''BalkanWeb.com'', - Vizituar më 19 shtator 2014</ref> Ndër të tjera reagoi edhe, [[Sali Berisha]], ish kryetar i [[Partia Demokratike|Partisë Demokratike të Shqipërisë]] duke e quajtur vizitën "''një akt përçarës të paimagjinueshëm[...]''".<ref name="Balkanweb.com" />
* Negociatat sekrete të qeverisë Rama për të sjellë armët kimike të Sirisë në Shqipëri.{{cn}}
* Vjedhja e serverit te tatimeve dhe 20 milione deklaratave tatimore të qytetarëve.
* Perdorimi i aeroporteve dhe bazave te tjera te ushtarake per trafik droge. {{cn}}
===2014===
* [[2014|'''gusht 2014''']] - Në zyrën/përfaqësinë e deputetit të Partisë Socialiste Koço Kokëdhima, në Sarandë, shpërthen një skandal seksual pedofilie. Sekretari i Deputetit Kokëdhima, 62 vjeçari Agron Cane akuzohet dhe me anë të një videoje demonstrohet se ka përfituar seks në këmbim të punës dhe se po kërkonte seks me fëmijën minorene të një qytetareje që kërkonte punë, çka edhe e ka shtyrë qytetaren për të denoncuar sektetarin e deputetit Kokëdhima.<ref name="test">Gazeta Panorama, [http://www.panorama.com.al/2014/08/17/skandali-ne-sarande-pune-ne-kembim-te-seksit-me-vajzen-14-vjecare/ Përgjimi i plotë i sekretarit të deputetit të PS, seks me nënë e bijë për një vend pune] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20140820071724/http://www.panorama.com.al/2014/08/17/skandali-ne-sarande-pune-ne-kembim-te-seksit-me-vajzen-14-vjecare/ |date=20 gusht 2014 }}, 17 gusht 2014 ([http://archive.is2x6Yc E arkivuar])</ref> Prokuroria ka nisur hetimet dhe dyshon edhe për raste të tjera pedofilie dhe kërkesash seksuale.<ref name="sekretariagroncane">[http://mapo.al/2014/08/20/video-pergjimi-dyte-prove-e-re-ne-dosjen-e-canes/ Zgjerohet hetimi, Prokuroria dyshon edhe për raste të tjera]{{Lidhje e thyer}}, 20 gusht 2014</ref>
* '''[[6 shtator]] [[2014]]''' - [[Erion Veliaj]], Ministër i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, martohet me [[Ajola Xoxa|Ajola Xoxën]] në kalanë e Gjirokastrës, sipas hetimeve të mediave të ndryshme, duke i deklaruar dhe faturuar shpenzimet e dasmës private si një aktivitet kulturor, çka sipas sipas ligjit përbën abuzim me pushtetin.<ref name="veliajabuzim">[http://www.sot.com.al/ Thellohet skandali Veliaj, dasma faturohet si aktivitet kulturor], 12 shtator 2014</ref> Më 17 shtator [[Genc Pollo]] në funksionin e kryetarit të ''Komisionit për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik'', jep një deklaratë për mediat ku zbulon një letër kërcënuese të Erion Veliaj drejtuar TV Agon, i cili ka kryer edhe hetime mbi paratë publike të përdorura për dasmën private të Ministrit Erion Veliaj.<ref name="veliajkërcënim">[http://gazeta55.al/veliaj-kercenon-agon-channel-ju-bej-armike-qeverine-pa-shkak-po-shkaterroni-dasmen-time/ Veliaj kërcënon Agon Channel: Do ju bëj armike me qeverinë pa shkak, po shkatërroni dasmën time] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20150507194055/http://gazeta55.al/veliaj-kercenon-agon-channel-ju-bej-armike-qeverine-pa-shkak-po-shkaterroni-dasmen-time |date=7 maj 2015 }}, 17 shtator 2014</ref>
* [[17 shtator|'''17 shtator''']]''' [[2014]]''' – Gjykata Kushtetuese shpall si të papajtueshëm me Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë vendimin nr.354, datë 04.06.2014 të Këshillit të Ministrave të qeverisë Rama-Meta, “P''ër ngritjen e bazës së të dhënave IMEI për regjistrimin e numrave IMEI të aparateve celulare, që përdoren në rrjetet e shërbimeve të komunikimeve të lëvizshme''”.<ref name="kushtetueseimei">Gazeta MAPO, [http://mapo.al/2014/09/17/vendimi-per-imei-kushtetuesja-e-shpall-te-papajtueshem/ Vendimi për IMEI, Kushtetuesja e shpall të papajtueshëm]{{Lidhje e thyer}}, 17.09.2014</ref> Për këtë vendim të qeverisë pati debate publike dhe kritika të ashpra ndaj qeverisë për shkak të shkeljes së lirive dhe të drejtave themelore të privatësisë sl individit.<ref name="Bashaimei">Gazeta MAPO, [http://mapo.al/2014/08/06/regjistrimi-telefonave-basha-rama-iu-pergjoje-qytetaret-dhe-kompanite-mos-te-dorezojne-imei-n/ Regjistrimi i telefonave, Basha: Rama do iu përgjojë, qytetarët dhe kompanitë mos të dorëzojnë IMEI-n]{{Lidhje e thyer}}, 06.08.2014</ref>
* [[22 nëntor|'''22 nëntor''']]''' [[2014]]''' - Më 22 nëntor zhvillohet një protestë mbarëqytetare e organizuar nga Partia Demokratike. Gjatë protestës kanë mbajtur fjalime eksponentë të PD dhe qytetarë të ndryshëm. Kryetari i Partisë Demokratike gjatë fjalimi të tij u shpreh: “''Ka një rregull në botën demokratike: kur nuk përmbush kontratën, nuk dhunohet qytetari, por jepet dorëheqja''”, dhe më tej: “''kur merr të gjithë pushtetin, do mbash edhe të gjitha përgjegjësitë. Kontrata me Shqipërinë është e shenjtë''"<ref name="Bashaprotesta">Gazeta Panorama, [http://www.panorama.com.al/2014/11/23/protesta-e-opozites-mbush-bulevardin-basha-kur-smban-premtimet-te-largojne/ Protesta e opozitës mbush bulevardin, Basha: Kur s’mban premtimet, të largojnë]{{Lidhje e thyer}} 23.11.2014 ([http://archive.isGwUr7 E arkivuar]{{Lidhje e thyer}})</ref>
 
===2015===
* [[26 janar|'''26 janar''']]''' [[2015]]''' - Më 26 janar 2015, në orën 11:00 (paradite), mijëra qytetatarë në mbarë vendin kanë fikur për 5 minuta makinat e veta në shenjë proteste për çmimin e lartë të karburantit në Shqipëri.<ref name="KosovaPress">[http://archive.isAwv8N Tirana pesë minuta me makina fikur]{{Lidhje e thyer}}, Kosova Press, 26 janar 2015</ref><ref name="Eksp">[http://archive.isXaljH Protesta, fiken makinat 5 minuta në Bulevard, bllokohet autostrada Tiranë-Durrës (Foto)]{{Lidhje e thyer}}, Ekspres, 26 janar 2015</ref> Protesta erdhi pasi çmimi i karburantit në vend vazhdon të mbetet i lartë pavarësisht se çmimin në tregjet ndëkombëtare pësoi një rënie të ndjeshme. Shkak për këtë mos-zbritje të çmimeve janë taksat e larta qeveritare mbi karburantin dhe mbi qarkullimin e makinave.<ref name="KosovaPress"/><ref name="Eksp"/>
* [[25 shkurt|'''25 shkurt''']]''' [[2015]]''' - Deputeti i Partisë Socailiste Tom Doshi në një debat me Gramoz Ruçin deklaron se qeveria Rama-Meta dhe disa ministra të saj janë të konsumuar dhe se arroganca e tyre ka arritur kulmin duke shpërfilluar problemet e popullit dhe të bazës së partisë.<ref name=":0">Gazeta Tema (25 shkurt 2015) - [http://www.gazetatema.net/web/2015/02/25/debati-i-plote-akuzat-e-tom-doshit-griselda-blanco-eshte-bere-si-vejusha-e-zeze-e-eskobarit/ Tom Doshi: Drejtoresha e Tatimeve është bërë si “Vejusha e Zezë” e Eskobarit. Harito punëson njerëzit e PD, ndërsa socialistët mbetën rrugëve] {{Webarchive|url=https://archive.today/20150302141602/http://www.gazetatema.net/web/2015/02/25/debati-i-plote-akuzat-e-tom-doshit-griselda-blanco-eshte-bere-si-vejusha-e-zeze-e-eskobarit/ |date=2 mars 2015 }} ([http://archive.isSA43E Arkivuar]{{Lidhje e thyer}})</ref> Ndër të tjera deputeti Doshi shtoi edhe se: " ''Unë mendoj se duhet bërë një analizë e thellë e qeverisë, sepse ka ministra që kanë performancë shumë të dobët. [...] Këtë arrogancë nuk e kanë pasur as ministrat e Berishës. Ata ministra që nuk e kanë mbështetjen e grupit parlamentar, duhet të ikin. [...]Drejtoresha e Tatimeve është bërë si “Vejusha e Zezë” e Eskobarit, e cila ka vënë nënën, motrën dhe vëllain si sekserë që punojnë për përfitimet e tyre. Drejtoresha e Doganave ka burrin e saj sekser. Kjo është e vërteta!'' "<ref name=":0" /><ref>Gazeta Panorama (25 shkurt 2015) - [http://www.panorama.com.al/doshi-shperthen-kunder-qeverise-ministrat-pa-performance-te-ikin-nuk-na-hapin-telefonin/ Doshi i qëndron akuzave për ministrat: Janë konsumuar, duhen ndryshime në Qeveri. Shqetësimet s’janë të miat, por të bazës] ([http://archive.isYkxQx Arkivua]{{Lidhje e thyer}} r)</ref>
 
* [[2 mars|'''2 mars''']]''' [[2015]]''' - Përjashtohet nga grupi parlamentar i PS deputeti socialsit Tom Doshi.<ref name=":1">Gazeta Panorama (2 mars 2015) - [http://www.panorama.com.al/grupi-i-ps-kush-jane-dy-linjat-qe-perballen-per-tom-doshin-tahiri-kerkon-perjashtimin-kokedhima-shuarjen-e-sherrit/ Akuzat për Ramën/ Përjashtohet nga PS-ja Tom Doshi] ([http://archive.is6HWW2 Arkivua]{{Lidhje e thyer}} r)</ref> Përjashtimi vjen pas kritikave që Doshi kishte ngritur ndaj Kryeministrit Edi Rama dhe ndaj ministrave të kabinetit qeveritar Rama-Meta.<ref name=":1" /> Pas njoftimit për përjashtimin nga grupi parlamentar i PS deputeti Doshi u shpreh se: "''Edi Rama sot ka një tutor që quhet Ilir Meta, i cili ka paguar lekë dhe ka urdhëruar për të vrarë mua dhe Mhill Fufin. Ka pesë muaj që unë ja kam bërë të qartë edhe vetë Ilirit, edhe Edi Ramës, edhe kryeprokurorit të Përgjithshëm, edhe kryeprokurorit të Krimeve të Rënda. Unë kam informuar Senatin amerikan për këtë punë. Ja bëra të qarta të gjitha Edi Ramës, edhe për 21 janarin, edhe për të gjitha gjërat por gjatë ditëve na vazhdim do të keni edhe ju informacion.''"<ref>Gazeta Panorama (2 mars 2015) - [http://www.panorama.com.al/doshi-pas-perjashtimit-meta-ka-paguar-per-te-me-vrae-mua-dhe-mhill-fufin-i-paguari-ka-takuar-tahirin/ Doshi: Meta ka paguar për të më vrarë mua dhe Mhill Fufin, i paguari ka takuar Tahirin] ([http://archive.isb3JN8 Arkivuar]{{Lidhje e thyer}})</ref> I vetmi deputet i Partisë Socialsite që është artikuluar për këtë ngjarje ishte Ben Blushi i cili tha se:" sot me këtë përjashtim, humbi Partia Socialiste." <ref>BalkanWeb (2 mars 2015) - [http://www.balkanweb.com/site/perjashtimi-i-tom-doshit-ben-blushi-sot-humbi-ps/ Përjashtimi i Tom Doshit, Ben Blushi: Sot humbi PS] ([http://archive.islGS2x Arkivuar]{{Lidhje e thyer}})</ref>
* [[17 prill|'''17 prill''']]''' [[2015]]''' - [[Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë]] shpall si anti kushtetues  Kreun VI "Byroja Kombëtare e Hetimit" (nenet 27-36) të ligjit 108/2014 "Për Policinë e Shtetit" të hartuar dhe popozuar nga qeveria Rama-Meta. Ligji i kaluar në kuvend nga qeveria Rama, krijonte një strukturë hetimore (të re) të shkëputur nga Prokurioria, funksionimi i së cilës do të ishte në varësi të djretpërdrejtë të Kryeministrit dhe qeverisë duke e kthyer në një strukturë politike që bie në kundërshtim me [[Kushtetuta e Shqipërisë|Kushtetutën e Shqipërisë]] dhe me frymën e [[Ndarja e pushteteve|ndarjes së pushteteve]].<ref>"[http://www.panorama.com.al/lajm-i-fundit-gjykata-kushtetuese-rrezon-byrone-kombetare-te-hetimit/ Gjykata Kushtetuese rrëzon Qeverinë, jo ngritjes së Byrosë Kombëtare të Hetimit]," ''Gazeta Panorama'',  17 prill 2015. ([http://archive.isIPS8T Arkivuar]{{Lidhje e thyer}})</ref> Ligji ishte dërguar për shqyrtim në Gjykatën Kushtetuese nga [[Partia Demokratike e Shqipërisë]] në tetor 2014, ndër të tjera duke argumentuar se: "''Byroja e Hetimit është një përpjekje për të ngritur një byro politike ku nga njëra anë të fabrikohen akuza për kundershtarët e kryeministrit, përfshi institucionet e pavarura, dhe nga ana tjetër të bëjë fshirjen dhe fshehjen e korrupsionit qeveritar''."<ref>"[http://www.panorama.com.al/pd-con-ne-kushtetuese-byrone-e-hetimit/ PD çon në Kushtetuese Byronë e Hetimit]," ''Gazeta Panorama'', 9 tetor 2014. ([http://archive.isj8vpH Arkivuar]{{Lidhje e thyer}})</ref>
 
* [[30 prill|'''30 prill''']] '''[[2015]]''' -  Borxhi publik shqiptar ka arritur në 1 trilion lekë, një rekord historik. Borxhi publik i grumbulluar nga qeveria arrin në 72% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB), Të dhënat u botuan nga Ministria e Financave në muajin prill 2015.<ref>[http://tvklan.al/borxhi-publik-arrin-ne-1-trilione-leke/ Borxhi publik arrin në 1 trilionë lekë], ''TV Klan'', 30 prill 2015. ([http://web.archive.org/web/20150430221731/http://tvklan.al/borxhi-publik-arrin-ne-1-trilione-leke/ Arkivuar)]  </ref><ref>"[http://www.financa.gov.al/al/raportime/borxhi Borxhi," Ministria e Financave të Shqipërisë], ''financa.gov.al''</ref>

Menyja e navigimit