Sulejman Mato

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sulejman Halil Mato lindi në Fterrë, të Sarandës në vitin 1941, është shkrimtar, poet, libretist, publicist, eseist shqiptar.

Sulejman Mato
Sulejman Mato.jpg
S. M
Ditëlindja:01 mars 1941
Vendlindja:[[Fterra, Saranda]]
Kombësia:Shqiptar
Zhanri:Poezi,Proze

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sulejman Halil Mato lindi në Fterrë, të Sarandës me 1 mars1941. Mbaroi Fakultetin e Historisë e të Filologjisë, dega e gjuhë-letërsisë shqipe në vitin 1964. Në periudhën 1965-1967 punoi si mësues i letërsisë në disa shkolla të qytetit të Beratit. Më vonë, (1967-1973), punoi si redaktor i revistës nëntori, pranë Lidhjes së Shkrimtarëve dhe të Artistëve të Shqipërisë. Në periudhën 1973-1976 ishte libretistTeatrin Popullor. Në periudhën 1976-1985 punoi si mësues i gjuhës e letërsisë shqipe në shkollën e mesme Josif Pashko. Më vonë iu rikthye profesionit të libretistit në Teatrin e Operës e Baletit dhe në Ansamblin e Këngëve e Valleve Popullore ku punoi nga viti 1985 deri në vitin 1991. Drejtor i Agjensisë Qëndrore të Tregtimit të Librit Arsimor (1973-1974). Kryeradaktor i gazetës Tirana Bashkiake, në Bashkinë e Tiranës (1997-2001)

Veprimtaria letrare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Vëllime poetike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vëllime me tregime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka vënë në skenë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nderime dhe mirënjohje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literaturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.toena.com.al/toena/revista_Universi_Shqiptar_i_Librit/poezia_shqipe/Kitara_lirike_e_jugut.html

http://www.ndryshe.com/mat.php?idm=6471&l=a[lidhje e vdekur]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]