Universiteti i Aristotelit në Selanik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti i Aristotelit në Selanik
Aristotle University of Thessaloniki
Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
MotojaΜούσαις Χάρισι Θῦε (Greqishte e vjetër)
LlojiPublik
Themelimi1925
NdihmaPublik
KancelariPericles A. Mitkas [1]
Zëvendës-kancelar
Theodoros L. Laopoulos
Paraskevi K. Argyropoulou-Pataka
Ariadni Stogiannidou
Despoina I. Klavanidou
Nikolaos Ch. Varsakelis
Stafi akademik
2,024
Studentë40,000 (aktive)
Undergraduates31,000 (aktive)
Pasdiplomike4,520
3,952
Location,
Kampusi230,000 m²
AffiliationsCampus Europae, Utrecht Network
TIME
CESAER, EASN
Faqja zyrtarewww.auth.gr

Universiteti i Aristotelit në Selanik (anglisht: Aristotle University of Thessaloniki - A. U. Th.; shpesh i njohur edhe si Universiteti Aristotelian apo Universiteti i Selanikut; greqisht: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης) është universiteti i gjashtë më i vjetër dhe ndër institucionet e arsimit të lartë të cilat renditen më së larti në Greqi. Ai është emëruar sipas filozofit të shquar grek Aristoteli, i cili ishte lindur në Stagira, rreth 55 km në lindje të Selanikut.

Departamentet dhe fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fakulteti Filozofik i Universitetit Aristoteli themeluar më 1925. 

Universiteti i Aristotelit në Selanik përbëhet prej 11 fakulteteve dhe 36 departamenteve:[2]

Fakulteti Departamenti
Fakulteti i Shkencave
Fakulteti i Inxhinieringut (Politeknik)
Fakulteti i Mjekësisë
Fakulteti i Filozofisë
Fakulteti Juridik
 • Dep. i Drejtësisë
Fakulteti i Agrokulturës, Pylltarisë dhe Mjedisit
 • Dep. i Agrokulturës
 • Dep. i Pylltarisë dhe Mjedisit
Fakulteti i Edukimit
 • Dep. i Arsimit Parashkollor
 • Dep. i Arsimit Fillor
Fakulteti i Edukimit Fizik dhe Shkencave Sportive
Fakulteti i Arteve të Bukura
 • Dep. i Teatrit
 • Dep. i Filmit
 • Dep. i Muzikës
 • Dep. i Arteve Vizuale dhe Aplikative
Fakulteti i Ekonomisë dhe Shkencave Politike
Fakulteti i Teologjisë
 • Dep. i Teologjisë
 • Dep. i Teologjisë Pastorale dhe Sociale

Njësitë universitare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Biblioteka
  Biblioteka
 • Klubi i Studentëve
 • Qendra sportive
 • Konviktet
 • Stacioni Seizmologjik
 • Ferma dhe rezervat pyjore
 • Objektet e kampusit
 • Shkolla e gjuhës moderne greke
 • Instituti i studimeve moderne greke
 • Qendra për hulumtime bizantine

Shërbimet studentore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Zyra e shërbimeve të karierës
 • Qendra e Teknologjisë Informative
 • Qendra e Rrjetit Operativ
 • Përkrahje sociale e studentëve
 • Shërbimet e kujdesit shëndetësor
 • Unionet Studentore

Arti dhe kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Orkestra
 • Kori
 • Java Studentore
 • Fondacioni Teloglion i Artit
 • Grupet Kulturore të Studentëve

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Rectorate Authorities - Aristotle University of Thessaloniki". Auth.gr. 2015-09-01. Marrë më 2016-01-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Faculties & Schools of the Aristotle University of Thessaloniki". Auth.gr. 1999-02-22. Marrë më 2016-01-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]