Jump to content

Alma Mater Europaea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alma Mater Europaea
Alma Mater Europaea
Other names
Alma Mater, AlmaMater, Almamater
MotojaEuropean University for Leadership
Themelimi2010
PresidentiFelix Unger
RektoriWerner Weidenfeld
Stafi akademik
260
Studentë1300
Undergraduates900
Pasdiplomike300
100
Location,
Austria
KampusiKampuse në Austri, Kosovë, Kroaci, Gjermani, Slloveni dhe Itali
Colors   Blue, yellow
AffiliationsAkademia Evropiane e Shkencave dhe Arteve
Faqja zyrtarewww.almamater.eu www.almamater.si www.ameu-eca.eu www.almamater.hr

Alma Mater Europaea (latinisht për " Nëna ushqyese evropiane", dmth. universitet) është një universitet ndërkombëtar me qendër në qytetin austriak të Salzburgut, me kampuse në disa vende evropiane: Austri, Kosovë, Gjermani, Itali, Kroaci dhe Zvicër. Ajo u themelua si një nismë nga Akademia Evropiane e Shkencave dhe Arteve, një shoqëri e ditur prej rreth 2100 shkencëtarësh të shquar, duke përfshirë 33 laureatë të çmimit Nobel . [1]

Hyrje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ceremonia e diplomimit 2013 në kampusin në Maribor

Ndër studiuesit kryesorë, të cilët japin mësim ose kanë dhënë leksione të ftuar në Alma Mater ose ngjarjet e saj, janë profesori i Shkollës Juridike të Harvardit, Mark Tushnet, profesori i Oksfordit Jacob Rowbottom, shkencëtari politik gjerman Werner Weidenfeld, i cili është gjithashtu rektor i Alma Mater, presidenti dhe kirurgu kardiokirurg Felix Unger, anëtari i Bordit Mbikëqyrës të Facebook dhe Instagram dhe ish-nënkryetari i Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut Andras Sajo, David Erdos nga Kembrixhi, gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese sllovene Klemen Jaklic, i cili kishte ligjëruar në Harvard për shtatë vjet përpara se të bashkohej me Alma Mater, dhe filozofët Alain Badiou, Jean-Luc Nancy dhe Srećko Horvat . [2] [3] [4] Fakulteti i Alma Mater ka marrë pjesë në ngjarjet kryesore të universiteteve, duke përfshirë ato të Harvardit, UCLA dhe Yale . [5] [6] [7] Mendimi i tyre si ekspertë është shfaqur në mediat kryesore si The Guardian, The Boston Globe dhe Euractiv. [8] [9] [10] [11]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Takimi i përfaqësuesve të akademisë në Mynih në vitin 2011 për të planifikuar aktivitetet e Alma Mater Europaea.

Që nga fillimi i viteve 2000, Akademia Evropiane e Shkencave dhe Arteve ka planifikuar themelimin e universitetit, herë pas here me nëntitullin European University for Leadership. [12]

Në vitin 2010 u krijua zyrtarisht Alma Mater Europaea, ku kirurgu kryesor austriak Felix Unger u emërua presidenti i parë i saj, ndërsa shkencëtari politik gjerman Werner Weidenfeld u bë rektori i parë dhe avokati slloven, administratori i universitetit dhe diplomati Ludvik Toplak prorektori i parë.

Në një takim në Mynih në shkurt 2011, nën patronazhin e presidentëve të 12 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, bordi përcaktoi se cilat lëndë do të ofronte universiteti. Këto do të mësoheshin në qytete të ndryshme anembanë bashkimit, në disa gjuhë, duke përfshirë anglisht, gjermanisht dhe spanjisht. Në përputhje me natyrën ndërkombëtare të universitetit, studentët, mësuesit dhe mendimtarët e shquar evropianë do të takoheshin në një simpozium ndërkombëtar gjatë diplomimit. Gjithashtu u vendos që Alma Mater Europaea të inkorporohet në rrjetet evropiane dhe ndërkombëtare të universiteteve nëpërmjet marrëveshjeve të bashkëpunimit. Në mbledhje u vendos që në fazën e parë Alma Mater Europaea të nisë tre programe master 2-vjeçare. Bordi i universitetit deklaroi se Alma Mater Europaea do të bazohej në tre të ashtuquajturat "parime W": Wissenschaft, Wirtschaft, Wirken. Në gjermanisht, kjo do të thotë: Shkencë, Ekonomi, Efekt.

Në vitin 2011, universiteti hapi në Slloveni kampusin e tij të parë, i vendosur në qytetin slloven të Mariborit . Ky kampus regjistroi rreth 500 studentë në vitin 2011. Në korrik 2011 universiteti gjithashtu bashkë-sponsoroi një shkollë verore në St. Gallen, Zvicër. Në vitin akademik 2012–2013, në Maribor u regjistruan rreth 800 studentë, u hap kampusi në kryeqytetin kroat Zagreb dhe një pjesë e studimeve master u kryen në Bruksel . Në vitin 2013 u themelua kampusi i Salzburgut i Alma Mater Europaea dhe rreth 1000 studentë u regjistruan në studime të ndryshme në Austri, Slloveni dhe vende të tjera në vitin akademik 2013/14. Në vitin 2014, dy institucione të arsimit të lartë iu bashkuan Alma Mater Europaea. E para është Institutum Studiorum Humanitatis (ISH), shkolla e diplomuar e filozofisë me famë ndërkombëtare, me të cilën Slavoj Žižek dhe shumë filozofë të tjerë kryesorë të botës kishin qenë të lidhur. ISH është themeluar në vitin 1992. Tjetra është Akademia e Kërcimit, e themeluar në vitin 2008. Është një nga institucionet e pakta evropiane që lëshon diploma të akredituara nga qeveria në artet e kërcimit. Gjithashtu në vitin 2014 filluan studimet në Cyrih dhe në vitin 2015 u krijua zyrtarisht kampusi i Cyrihut . Ludvik Toplak ka shërbyer si president që nga fillimi i universitetit në Slloveni dhe Jurij Toplak shërbeu si profesor i tij midis 2016 dhe 2022.

Organizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Selia qëndrore ndodhet në Salcburg, Austri.

Kampuset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alma Mater Europea aktualisht ka kampuse universitare në Kosovë, Austri, Slloveni, Gjermani, Itali dhe Kroaci.

Departamentet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Departamenti i terapisë fizike
 • Departamenti i Infermierisë
 • Departamenti i Gerontologjisë Sociale
 • Departamenti i Menaxhimit dhe Studimeve Evropiane
 • Departamenti i Studimeve Arkivore dhe Dokumentologjike

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Nobel Prize Laureates – EUROPEAN ACADEMY OF SCIENCES AND ARTS (EASA)". 2018-06-12. Arkivuar nga origjinali më 2018-06-12. Marrë më 2020-12-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Iz Maribora vodili okroglo mizo univerze Yale". maribor24.si (në sllovenisht). 2020-10-17. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2023. Marrë më 2020-10-17.
 3. ^ "Vsak dan prvi - 24ur.com". www.24ur.com. Marrë më 2020-10-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Tuji strokovnjaki: Sporočilo o novinarkah prostitutkah in Kučanu zvodniku ni kaznivo #video". siol.net (në sllovenisht). Marrë më 2020-10-17.
 5. ^ "Oxford, Cambridge and Harvard Professors at the Alma Mater Europaea Symposium". www.sloveniatimes.com. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2020. Marrë më 2020-10-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Professor Jurij Toplak at the Yale University roundtable". en.almamater.si (në anglisht). Marrë më 2020-10-17.
 7. ^ Winkler, Adam (2010-12-01). "Introduction to Lowenstein Festschrift". Election Law Journal: Rules, Politics, and Policy. 9 (4): 261–262. doi:10.1089/elj.2010.9402. ISSN 1533-1296. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Ronay, Barney (2020-03-05). "Michel Platini's appeal over ban rejected by European court of human rights". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më 2020-10-17.
 9. ^ Toplak, Jurij (2020-09-07). "Voting is every EU citizen's right, regardless of disability". www.euractiv.com (në anglishte britanike). Marrë më 2020-10-17.
 10. ^ "Push for mail-in vote gaining steam, and scrutiny - The Boston Globe". BostonGlobe.com. 11 maj 2020. Marrë më 2020-10-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Volitve po pošti, če bi jih Šarec dosegel, ne bi bile poštene". siol.net (në sllovenisht). Marrë më 2020-10-17.
 12. ^ EuroAcad → Organisation → Institutes → Alma Mater Europaea