Antilopa Eland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Antilopa Eland, ose Elanda e zakonshme (Taurotragus oryx), e njohur edhe si elandës jugore, është një antilopë savanash dhe fushore që gjendet në Afrikën Jugore dhe Lindore. Shtë një specie e familjes Bovidae dhe gjinisë Taurotragus. Një mashkull i rritur është rreth 1.6 metra të gjatë në shpatull (femrat janë 20 centimetra më të shkurtër) dhe mund të peshojnë deri në 942 kilograms (2,077 lb) me një mesatare prej 500–600 kilograms (1,100–1,300 lb), 340–445 kilograms (750–981 lb) për femrat). Antshtë antilopa e dytë më e madhe në botë, duke qenë pak më e vogël mesatarisht se toka gjigante.[1] Ajo u përshkrua shkencërisht nga Peter Simon Pallas në 1766.

Kryesisht një barngrënës, dieta e tij është kryesisht barëra dhe gjethe . Vendet e zakonshme formojnë tufa deri në 500 kafshë, por nuk janë territoriale. Vendi i zakonshëm preferon habitate me një larmi të madhe të bimëve të lulëzuara si savana, pyje dhe kullota të hapura dhe malore; shmang pyjet e dendura. Ai përdor leh me zë të lartë, lëvizje vizuale dhe posturale dhe përgjigjen e njerëzve për të komunikuar dhe paralajmëruar të tjerët për rrezikun. Toka e zakonshme përdoret nga njerëzit për lëkurë, mish dhe qumësht, dhe është zbutur në shumë zona. Qumështi Eland përmban shumë më tepër yndyrë se qumështi i lopës dhe mund të mbajë shumë më gjatë pa pasterizim.

Nativeshtë vendas në Angola, Botsvana, Republika Demokratike e Kongos, Eswatini, Etiopi, Kenia, Lesoto, Malawi, Mozambik, Namibi, Ruanda, Afrika e Jugut, Sudani i Jugut, Tanzania, Uganda, Zambia dhe Zimbabve por nuk është më e pranishme në Burundi. Ndërsa popullsia e tokës së zakonshme po zvogëlohet, ajo klasifikohet si "Shqetësimi më i vogël" nga Unioni Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN).

Etimologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri shkencor i Eland të përbashkët është Taurotragus oryx, i përbërë nga tre fjalë: tauros, Tragos dhe antilopë e zënë. Tauros është greke për një dem apo dem të vogël, do të thotë të njëjtën gjë si Latine taurus.[2] Tragos është greqisht për një dhi mashkull, duke iu referuar tufës së flokëve që rritet në veshin e eland dhe ngjashmërisë së saj me mjekrën e dhisë.[3] Oryx është latine dhe greke (genitive: orygos) për kazma, duke iu referuar brirët vuri të antilopat Afrikës Veriore si përbashkët Eland dhe kordhë-horned antilopë e zënë.[4]

Emri 'eland' është holandisht për "dre" ose "moose".[5] Ajo ka një burim baltik të ngjashëm me lituanisht élnis, që do të thotë "dre". Ajo u huazua më parë si ellan (frëngjisht) në vitet 1610 ose Elend (gjermanisht).[6][7] Kur Holandez kolonët arriti në provincën Cape, ata e quajtur atë pas të madh, barngrënës moose. Në holandisht, kafsha quhet "Eland antilopë" për ta dalluar atë nga mali, i cili gjendet në pyjet boreale veriore.[5]

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elandit u përshkrua për herë të parë në 1766 nga zoologu dhe botanisti gjerman Peter Simon Pallas. I përket rendit Artiodactyla, familjes Bovidae dhe nënfamiljes Bovinae.[8] Elandet e zakonshme nganjëherë konsiderohen pjesë e gjinisë Tragelaphus në bazë të filogjenetikës molekulare, por zakonisht kategorizohen si Taurotragus, së bashku me tokën gjigante (T. derbianus).[1]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Pappas, LA; Elaine Anderson; Lui Marnelli; Virginia Hayssen (5 korrik 2002). "Taurotragus oryx" (PDF). Mammalian Species (në anglisht). 689: 1–5. doi:10.1644/1545-1410(2002)689<0001:TO>2.0.CO;2. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 dhjetor 2011.{{cite journal}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ {{cite encyclopedia}}: Burim bosh (Ndihmë!)
  3. ^ {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)
  4. ^ {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)
  5. ^ a b {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)
  6. ^ {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)
  7. ^ {{cite encyclopedia}}: Burim bosh (Ndihmë!)
  8. ^ {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]