Dodô Pires

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dodobird
José Rodolfo Pires Ribeiro (2010).JPG
Dodô duke luajtur me Corinthians në vitin 2010.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJosé Rodolfo Pires Ribeiro
Datëlindja (1992-02-06) 6 Shkurt 1992 (29 vjeç)
VendlindjaCampinas, Brazil
Gjatësia1,77 m (5 ft 9+12 in)[1]
PozicioniMbrojtës i majtë
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Internazionale
Numri22
Karriera rinore
2007–2010Corinthians
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2009–2012Corinthians4(0)
2011Bahia (Huazim)14(1)
2012–Roma30(0)
2014–Internazionale (Huazim)7(0)
Kombëtarja
2008–2009Brazili U–177(1)
2009–2012Brazili U–203(0)
2014–Brazili0(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 7 nëntor 2014
‡ National team caps and goals correct as of 7 nëntor 2014

José Rodolfo Pires Ribeiro, njohur ndryshe si Dodô, është një futbollist profesionist brazilian i cili luan me klubin italian InternazionaleSerie A i huazuar nga Roma dhe me kombëtaren braziliane si mbrojtës i majtë.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj 2009, ai ishte i lidhur për një transferim te klubin anglez Manchester United i cili do të kompletohej në shkurt 2010.[2]

Në dhjetor 2010, ai u bashkua me Bahian në formën e huazimit deri në fund të sezonit.[3]

Roma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 korrik 2012, Dodô u bashkua me klubin italian të Serie A, Roma.[4] Ai bëri debutimin e tij me klubin më 28 tetor në humbjen 2–3 kundër Udineses.[5] Ai e nisi ndeshjen si titullar dhe më pas u zëvëndësua me bashkkombasin e tij Marquinhos.[6] Ai e përfundoi sezonin e tij të parë me klubin kryeqytetas duke luajtur 11 ndeshje.

Dodô gjeti më shumë hapsira për të luajtur futboll gjatë sezonit 2013–14, për shkak se mbrojtësi i majtë italian Federico Balzaretti humbi shumicën e sezonit për shkak dëmtimesh. Ai e përfundoi sezonin 2013–14 me 20 paraqitje në të gjitha kompedicionet, duke ndihmuar Romën që t'a përfundonte sezonin e saj në Serie A në vendin e dytë.

Internazionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 8 korrik 2014, u lajmërua se Dodô do të bashkoheshe me klubin rival të Interit në një huazim dy vjeçar për shumën e 1.2 milion , me një klauzolë blerje prej 7.8 milion € që do të aktivizoheshe në bazë të paraqitjeve të mbrojtësit me skuadrën e parë.[7][8] Ai bëri debutimin e tij zyrtar me Interin më 20 gusht 2014 në ndeshjen e parë të raundit play-off të Ligës së Evropës, ku ai shënoi golin e dytë të fitores 3–0 jashtë fushe kundër islandezëve të Stjarnan.[9] Më 31 gusht, ai debutoi me klubin në ligë në ndeshjen e javës së parë jashtë fushe, ku ai luajti 80 minuta përpara se të zëvëndësohej me italianin Danilo D'Ambrosio në barazimin pa gola.[10] Në ndeshjen e dytë, Dodô ishte një nga lojtarët më të mirë në fushë, duke ndihmuar Interin që të shkatërronte me rezultatin 7–0 SassuolonSan Siro.[11][12]

Dodô shënoi golin e parë dhe të vetëm të skuadrës së tij në ndeshjen e katërt të Interit në Ligën e Europës kundër francezëve të AS Saint-Étienne më 6 nëntor, e cila në fund përfundoi me barazimin 1–1.[13]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dodô sëbashku me shokun e tij të skuadrës Juan Jesus u thirrën nga kombëtarja braziliane për ndeshjet miqësore kundër Argjentinës dhe Japonisë.[14] Ata të dy ishin zëvëndësime të papërdorura për ndeshjen e parë që u luajt në Beijing, ku Brazili mposhti me rezultatin 2–0 rivalët e Argjentinës për 2014 Superclásico de las Américas.[15]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 20 tetor 2014 [16][17][18]

Sezoni Klubi Liga Liga Kupa Tjetër Kontinenti Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Brazil Liga Copa do Brasil Liga e Shtetit Amerika e Jugut Total
2009 Corinthians Série A 4 0 0 0 0 0 4 0
2010 0 0 2 0 0 0 2 0
2011 Bahia 14 1 6 0 11 1 0 0 31 2
Itali Liga Coppa Italia Supercoppa Europa Total
2012–13 Roma Serie A 11 0 4 0 15 0
2013–14 19 0 1 0 20 0
2014–15 Inter 7 0 0 0 2 1 9 1
Total Brazil 18 1 6 0 13 1 0 0 37 2
Itali 37 0 5 0 0 0 2 1 44 1
Karriera në total 55 1 11 0 13 1 2 1 81 3

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brazil

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Biografia, Notizie, Foto - AS Roma". ASRoma.it. 31 gusht 2014. Marrë më 31 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Manchester United close in on Dodo signing". The Daily Telegraph. Marrë më 13 maj 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Bahia contrata mais dois jogadores do Corinthians". Atarde.com.br. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2011. Marrë më 17 dhjetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Corporate: José Rodolfo Pires Ribeiro (Dodô)". ASRoma.it. 2 korrik 2012. Marrë më 31 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Serie A Round 9 Results: Udinese stage spectacular comeback against Roma, Fiorentina put nine-man Lazio to sword". Goal.com. 28 tetor 2012. Marrë më 7 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Roma vs. Udinese 2–3". Soccerway. 28 tetor 2012. Marrë më 7 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Merkato e Interit: Zyrtarizohet Dodo, pritet Medel". Panorama Sport. 9 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2014. Marrë më 7 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Corporate announcement of Dodo's transfer" (PDF). www.asroma.it. Marrë më 8 korrik 2014. Nuk lejohet formatim teksti në: |work= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Interi bën "tris", e pret biletën që në Islandë". Panorama Sport. 20 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2014. Marrë më 21 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Torino 0-0 Inter: Vidic sees red as Mazzarri's men are held". Goal.com. 31 gusht 2014. Marrë më 31 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Inter sërish 7 gola Sasuolos". Sporti Shqiptar. 14 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2014. Marrë më 14 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Interi i frikshëm, pa mëshirë kundër Sasuolos". Panorama Sport. 16 shtator 2014. Marrë më 16 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 13. ^ "Dodo nderon Interin, mbrojtja çalon ende". Panorama Sport. 6 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2014. Marrë më 7 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "ECCO TUTTI I NERAZZURRI IN NAZIONALE" [Këtu janë të gjithë zikaltrit që janë thirrur në kombëtaret e tyre]. inter.it. 6 tetor 2014. Marrë më 7 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Argentina 0-2 Brazil". BBC Sport. 10 tetor 2014. Marrë më 11 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Brazil - Dodô - Profile with news, career statistics and history". Soccerway.com. Marrë më 21 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Dodô, José Rodolfo Pires Ribeiro". BDFootball.com. Marrë më 21 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Dodô Profile". Footballzz.co.uk. Marrë më 21 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]